Bölgesel kalkınma ajanslarının yeniliklere katkıları: Teori, deneyimler ve Türkiye uygulamalarının değerlendirilmesi
Contributions to innovations of the regional development agencies: Theory, experiences and evaluation of Turkey practices
  1. Tez No: 412167
  2. Yazar: FATİH ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; BKA'ların, Avrupa“deneyim”leri ve Türkiye“uygulama”ları çerçevesinde bölgesel yeniliklere katkılarını ortaya koymaktır. Çalışmada öncelikle, yenilikler konusu ve“yenilik teorileri”; daha sonra da, bölgesel kalkınmada“BKA Modeli”nin ortaya çıkış süreci ele alınmıştır. Bunu, BKA'ların; kuruluş süreci, amacı, yönetimi, finansmanı ve yenilikçilik faaliyetleri bakımından analiz edilmesi izlemiştir. Avrupa'da“BKA deneyim”leri çerçevesinde seçilen“yenilikçi BKA”lardan ERVET'in (İtalya, 1973) ve SD'nin (İrlanda, 1959), bölgesel kalkınmaya dair“yenilikçilik faaliyetleri”,“kümelenme, yenilik ve ağ yaklaşımları”temelinde ayrıntılı olarak analiz edilmiştir.“Deneyim”ler çerçevesinde BKA'ların bölgesel yeniliklere katkılarını belirlemeye yönelik bir“model”geliştirilmiştir. Bu“model”çerçevesinde Türkiye'deki“BKA uygulama”ları kapsamında kurulan İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ve Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) analiz edilmiştir. Ayrıca“uygulama”lar,“deneyim”ler ile çeşitli yönlerden mukayeseli olarak incelenmiştir. Çalışmanın sonunda, deneyimler ve uygulamalardan hareketle, Türkiye'deki BKA'lara ilişkin tespitler ve eleştiriler yapılmış; öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study; RDA's within the framework of of European“experience”s and Turkey“practice”s are to determine the contribution to regional innovation. In the first part, the issues of innovation and“innovation theories”; then, the emergence process of“RDA Model”in the regional development are discussed. This followed by the analysis in terms of the RDAs; the process of organization, its purpose, management, finance and innovation activities.“RDA experience”s in Europe are selected in the framework of the“innovative BKA”s from ERVET (Italy, 1973) and SD (Ireland, 1959), about the regional development“innovative activities”,“clustering, innovation and network approaches”in the base of were analyzed in detail.“Experience”s are to determine the contribution to regional innovation RDAs in frame“model”was developed. Within this“model”in Turkey the scope of“RDA practice”s, İzmir Development Agency (İZKA) and Çukurova Development Agency (ÇKA) were analyzed. In addition, the“application”s were investigated“experience”s by the comparative various aspects. At the end of the study, the“experience”s and“practice”s light, the findings relating to the RDAs in Turkey and criticisms made; proposals have been made.