Elbasan Sancağı'nın sosyo - ekonomik yapısı: 1600 - 1740
Socio - economic structure of the accident Elbasan: 1600 - 1740
  1. Tez No: 412168
  2. Yazar: ALİ KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 605
Özet
Çalışma konusu olarak seçtiğimiz Elbasan Kazası'nın Sosyo-Ekonomik Yapısı (1600-1740) yılları arasında Elbasan ve Elbasan'a bağlı nahiye ve köylerde mahkemeye intikal etmiş kayıtları ihtiva etmektedir. Araştırmamıza konu olan Elbasan Şer'iye Sicilleri bize, bu sicillerin ait olduğu yıllarda Elbasan'ın tarihi, sosyal, ekonomik ve kültürel hayatı hakkında ipuçları vermekte ve vekâlet defteri olduğu için sonuçlanmış dava kayıtlarını içermemektedir. Şer'iye sicilleri sadece noterlik işlerinin kayıt altına alındığı defterler olarak karşımızda durmaktadır. Elbasan Şer'iye Sicilleri, bize o dönemde yaşanan adli ve idari konuları öğrenmemize ışık tutmuştur. Aynı zamanda o zamanlardaki yaşanan hayat ve toplumun sosyal yaşamı üzerinde fikir sahibi olmamızı sağlamıştır. Sicillerde gayrimüslimler ve müslümanlar arasındaki son derece uyumlu toplumsal ilişkiler olduğuna dair bazı sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Socio-economic structure of Elbasan accident that we have chosen as the main theme of our present study contains the registrations which were received by the courts in Elbasan and townships and villages connected to Elbasan between the years (1600-1740). Elbasan Legislative Registry which is the subject of our study gives us information about historical, social, economical and cultural life of Elbasan during the years that this registry belongs to but does not contain the resulted lawsuit records since it is a proxy book. This legislative registry stands only as a book where notary processes are taken under record. It has been concluded that there were highly compatible social relations between non-Muslims and Muslims in the registry.