Doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir değerlendirilmesinde sivil inisiyatiflerin rolü
The role of civil initiative on protection of naturel resource and sustainable use
  1. Tez No: 412176
  2. Yazar: TUĞBA AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışma, Muğla İli Köyceğiz ilçesinde kurulmak istenen HES (Hidroelektrik Santrali)'e karşı verilen mücadelenin yöre halkının doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir değerlendirilmesi kapasitesi üzerine etkisinin araştırılmasını konu almaktadır. Araştırma Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi (BAP)'nin desteği ile yürütülmüştür. Bu kapsamda, Köyceğiz-Yuvarlakçay Hidroelektrik Santrali'ne karşı verilen mücadelede doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir değerlendirilmesi için yöre halkının ve diğer paydaşların oynadığı rol bütüncül bir şekilde ele alınmıştır. Uygulamalı saha araştırması olarak planlanan çalışma, amaçlı örnekleme yoluyla ulaşılan katılımcılarla yüz yüze görüşme tekniğine göre yürütülmüş ve veriler nitel çözümleme teknikleriyle analiz edilmiştir. Bu doğrultuda araştırmanın çalışma grubunu, Muğla ili Köyceğiz, Ortaca, Marmaris, Fethiye ilçelerinin bulunduğu bölgede HES'e karşı yürütülen mücadeleye katılan yöre halkı ve aktivistler oluşturmaktadır. Bunun yanında, farklı bakış açılarını ortaya koyabilmek için yerel yöneticiler, kamu yöneticileri ve bilim insanları da araştırmanın çalışma grubuna dâhil edilmiştir. Veri toplama aracı her bir paydaş için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Birinci bölümde, katılımcıların demografik özellikleri incelenmiş, ikinci bölümde araştırmaya ilişkin açık uçlu sorular sorulmuştur. Verilerin analizi ve çözümlenmesinde nitel analiz yöntemlerinden içerik analizi yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, HES'e karşı çevreci aktivistlerin desteğiyle verilen mücadelenin yöre halkının doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir değerlendirilmesi kapasitesini önemli ölçüde artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu durum, çevre eğitimi süreçlerinde doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir şekilde değerlendirilebilmesi için“katılım”,“sorumluluk alma”ve“tepki gösterme”becerilerini artırıcı yaşantılara daha ağırlıklı şekilde yer verilmesinin gereğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The study, to be established in Muğla Province Köyceğiz protect the natural resources of the local people's struggle against the desired and sustainable HPP (Hydroelectric Power Plant) is subject to investigate the effects of evaluation capacity. Muğla Sıtkı Koçman University (MSKU) Research Unit of Scientific Research Projects (BAP) was carried out as project work with support. In this context, Köyceğiz-Yuvarlakçay Hydroelectric Plant conservation of natural resources and sustainable in the struggle against the local people and other stakeholders to assess the role is discussed in a holistic manner. The study, planned as the applied field research, carried out by the participants for face-to-face interviews were achieved through the sampling and analysis of qualitative data analysis techniques. The study group of the research in this direction, Muğla Köycegiz, Dalyan, Marmaris, Fethiye district in the area where HPP involved in the fight against forms of local people and activists. In addition, local authorities in order to put forward different perspectives, people, public administrators and science in the research were included in the study group. The data collection tool has been prepared separately for each stakeholder. In the first part, examined demographic characteristics of the participants, open-ended questions were asked for the second part of the research. Data analysis and an analysis of the qualitative content analysis method was used for analysis. As a result, it reached the protection of natural resources with the support of local people's struggle against environmental activists and the capacity of HPP evaluation concluded that sustainable significantly increase. In this case, protection of natural resources, environmental education process and sustainable manner in order to assess“participation”,“take responsibility”and“not react”skills reveals the need to be included in the weighted more ways to increase the life.