Kafkasya jeopolitiği içinde Güney Kafkasya'nın stratejik önemi ve güvenlik sorunları
South Caucasus' strategical importance and security problems within the context of Caucasian geopolitics
- Tez No: 412199
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR TÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Tarih boyunca jeopolitik anlamda önemli bir konuma sahip olan Güney Kafkasya, stratejik açıdan da önem taşıyan bir bölgedir. 1992 yılında Güney Kafkasya'da Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan'ın bağımsızlıklarını ilan etmeleri ile Kafkasya'nın jeopolitiğinde değişimler yaşanmıştır. SSCB'nin dağılmasının ardından Güney Kafkasya'da bağımsızlıklarını kazanan Gürcistan ve Azerbaycan'ın politikaları Rusya Federasyonu'ndan bağımsız Batıya yönelik bir gelişim içerisine girmiştir. Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan, içinde bulunduğu jeopolitikayı kendi olanakları çerçevesinde tanımlayarak dünya politikasına kendi ulusal çıkarları bağlamında katılabilmek için bir dış politika yapım ve geliştirme süreci yaşamaktadır. Güney Kafkasya ülkeleri bağımsızlık ortamına hazırlıksız yakalanmıştır. Özellikle Azerbaycan ve Gürcistan, bölgedeki Rusya etkisini azaltmak, bağımsızlıklarını güçlendirmek ve jeopolitik gücünü arttırmak için bölge dışı güçlerle işbirliğine girişmişlerdir. Çatışan güvenlik çıkarları doğu-batı ve kuzey-güney eksenlerinde resmi nitelik taşımayan ittifakların kurulması ihtimalini artırmış ve kutuplaşmalara neden olmuştur. Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan arasındakı ilişkileri belirleyen güç ve menfaat dengesi ile bölge dışı güçlerin Güney Kafkasya'ya yönelik ilgisi devam ettiği sürece Güney Kafkasya'da uzun vadeli bir istikrarın sağlanması oldukça güç olacaktır
Özet (Çeviri)
South Caucasus which has been in jeopolitic position through out history also strategic importance. In1992 which history of wining independency of Georgia and Azerbaijan, ıt was changed somethings. After destroy of SSCB, foreign politics of Georgia and Azerbaijan turned into West differently from Russia Federation. Azerbaijan and Armenia define themselves, their jeopolitic position then structured of foreign policy thinking of their national intersts. South Caucasus countries were not ready to indepence. Especially Azerbaijan and Georgia found relations to powers the outside of region decrease Russia effect to increase its jeopolitic power. Security interest, which have contract, caused founding of unoffical union, caused important difference. Unfortunately South Caucasus has not had statuko in a long time because of power. Interest balance demanding of Georgia, Azerbaijan, Armenia which shape their relationship.