İzmit körfezi ve çevresinin jeofizik yöntemlerle irdelenmesi
- Tez No: 4122
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
öz Bu çalışmada, îzrait Körfezi ve çevresinin, Bouguer gravite ve manyetik verileriyle genel yapısı, körfezde yapılmış sığ sis mik (Sparker ve pinger) deniz yansıma çalışmalarıyla da gün cel tektoniği araştırılmıştır. Bouguer gravite anomalisinden îzmit Körfezi 'nin bir çöküntü a- lanı olduğu ve alan üzerinde manyetik belirti bulunmadığı anla şılmıştır. Rezidüel Bouguer gravite anomalisine, sayısal yorum lama teknikleri (Kuramsal modelleme ve ters çözüm) uygulanarak graben yapısı tanımlanmaya çalışılmıştır. Sismik sparker ve pin ger verileri, deniz suyunda 1500 m/sn. sedimanlarda ise 1600 m/sn. lik sismik hızlar kullanılarak ortak derinlik kesitine dönüştürülmüştür. Sismik kesitlerde yeralan ve güncel sediment- leri bile etkileyen kıvrılmalar, kırılmalar İzmit Körfezi'nde güncel tektonizmanın etkisini göstermektedir. Ayrıca tüm sis mik kesitlerde, körfez ortasında ezik zanu belirtileri bulun maktadır. Yapılan çalışma sonucu Armutlu Yarımadası 'nın yükselim bölgesi olduğu belirlenmiştir. Körfezi oluşturan graben yaklaşık 3-4 Km. derinliğinde olup yarım graben özelliği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Here, îzmit Bay and the surrounding were investigated with the Bouguer gravity and magnetic data for the general structure, and with the shallow marine seismic (sparker and pinger)ref lec tion surveys for the neotectonic purposes. îzmit Bay was found to^ be a graben structure from the Bouguer gravity anomaly without having any magnetic anomalies. Graben structure was tried to interpreted with the residual Bouguer gravity anomaly using numerical interpretation techniques (the oretical modelling and inversion methods). Seismic sparker and pinker data were converted into common depth sections using 1500 and 1600 m/sec layer velocities for sea water and sediments res pectively. Recent tectonic movements of folding and faultings show their effects even within the recent sediments in the seis mic sections. Also, there exists a' crushed zone in the middle of the Bay shown by all the seismic sections. Armutlu Peninsula was found to be a horst structure. The Bay graben has a thickness of about 3-4 km having half graben pro portions.