Bağımsızlık döneminden önce ve sonra Azerbaycan ekonomisinde toplumsal refahtaki dönüşüm
Conversion of social welfare in Azerbaijan economy before and after the i̇ndependence
- Tez No: 412208
- Danışmanlar: PROF. DR. BORA SÜSLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bir devletin ekonomik ve sosyal göstergelerini ortaya koyarak incelenmesi toplumun refah durumu açısından önemli bir konudur. Çünkü her bir toplumun refah durumunu belirlemek için o devletin önemli refah göstergelerinin ele alınarak değerlendirilmesi lazımdır. Bunun için Azerbaycan toplumunun refah düzeyini belirlemek amacıyla, çalışmada bağımsızlıktan önceki ve sonraki dönemlerde Azerbaycan'ın ekonomik ve sosyal göstergeleri incelenmiştir. Verilen ekonomik ve sosyal göstergeler tablolar halinde gösterilmeye çalışılmıştır. Her bir tablonun altında her bir göstergenin verileri yorumlanarak belirtilmiştir. Daha sonra her dönemin göstergelerinin ortalaması bulunarak bir üzerinden değerlendirilmiştir. Hesaplamalar sonucunda son dönemde Azerbaycan ekonomisinin refah durumunun gittikçe arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Ancak bu durum sadece hesaplama sonuçlarına göre doğru sayılabilir. Ama refah göstergeleri açısından önemli ekonomik ve sosyal göstergelerde düşüşler yaşanmış ve bazı göstergelerde ise yeterli gelişme sağlanmamıştır. Çalışmada yapılan hesaplamaların sonuçlarına göre, devletin adaletli gelir dağılımına, işsizlik düzeyi azaltılmasına ve toplumun sağlıklı ve rahat yaşayışı için önemli olan sosyal kurumların gelişmesine dikkat ayırması gerekmektedir. Eğer devlet tarafından bu sektörlere önemli derecede dikkat ayrılarsa toplumsal refah düzeyi yüksek düzeylere ulaşabilecektir.
Özet (Çeviri)
To investigating a state's economic and social indicators is very significant topic in case of society's welfare condition. Therefore, important welfare indicators of particular state have to be appraised in order to identify welfare level of each society. Hence, in this research former and post independent period of Azerbaijan's economic and social conditions have been analysed in order to identify the welfare level of Azerbaijan community. Researched economic and social indicators have been demonstrated by tables. Under each table each analysed indicator's data has been illustrated by comments. Afterwards, average of each period's indicators have been found and evaluated via one. As a result of research on the last period of Azerbaijan society's welfare condition has been found as high level. This approach might be only true according the result of evaluation. However, in case of welfare indicators within important economic and social indications downs have occurred and in some indications haven't provided sufficient improvement. According to the result of evaluations in research, state to share of fair income, to decrease unemployment level and in order societies to live healthy and comfortable to improve social communities should be taken into consideration. If these sectors will be taken into account significantly by government thus welfare level will reach high levels.