Türkiye'deki işletme gruplarına bağlı işletmeler ile diğer iş örgütlerinin başarımlarının karşılaştırılması
A comparison of performance of business group's affilitions with other business organizations' performance in Turkey
- Tez No: 412217
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN DİRLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren işletme grubuna bağlı işletmeler ile diğer iş örgütlerinin başarımlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada kaynak veri olarak İstanbul Sanayi Odasının 1993 yılından bu yana yayınladığı Türkiye'nin Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu ve 1997-2013 yılları arasındaki Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmaları kullanılmıştır. İlk olarak listelerdeki işletmeler tek tek ayrıştırılarak sahiplik yapısına göre kategorize edilmiş ve ayrıştırılmış, listelerde en az 10 yıl boyunca yer alan 636 işletme tespit edilmiş ve bu araştırmaya konu edilmiştir. Listelerde ekonomik gösterge olarak verilen verilerden yedi farklı gösterge araştırma kriteri olarak kabul edilmiştir. Bu çalışmanın analiz kısmında ilk olarak en son yayınlanan 2013 yılı listesi bir bütün halinde tanımlanarak listelerin genel görünümü ortaya konmuş, daha sonra ise araştırmaya konu olan tüm firmaların yıllara göre ekonomik gösterge verileri tek bir liste haline getirilip varyans analizine tabi tutulmuştur. Yapılan analizler sonucunda yedi farklı kriterden sadece aktif/varlık toplamı ve öz kaynak değerleri açısından işletme grubuna bağlı işletmelerin diğer iş örgütlerine göre anlamlı bir farkı olduğu tespit edilmiş, dört farklı kriterde ise yabancı sermayeli işletmelerin pozitif yönde anlamlı bir fark ortaya koyduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca bağımsız işletmelerin bu altı kriterde de istatistiksel olarak negatif yönde anlamlı bir şekilde farklılaştığı gözlemlenmiştir. Yedinci kriter olan“İhracat”verilerine göre üç farklı iş örgütünün birbirleriyle istatistiksel olarak anlamlı bir fark ortaya kayamadıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, comparison of performance and financial achievement depending on group-affiliated companies and other business organizations is aimed. In this study, prepared and published by Istanbul Chamber of Commerce from 1993 to 1997 as“Turkey's Top 500 Biggest Industrial Enterprises”and from 1997 to present as“Turkey's First 500 Biggest Industrial Enterprises”and“Turkey's Second 500 Biggest Industrial Enterprises”investigations used as source data. First, the listed companies categorized by their ownership structure then 636 company decided which are on list at least 10 years of investigations. Seven different indicators accepted as criteria. In the analysis section of this study, first, the data of 2013 defined and demonstrated as a whole, then, the main data list is compiled with the indicators of 636 companies and variance analysis (ANOVA) is applied. As a result of analysis, group-affiliated firms and foreign-owned firms are significantly different than others for total assets and equity indicators and foreign-owned firms are significantly different for four other indicators positively. Additionally, non-affiliated firms are significantly different for these six indicators negatively. Finally, for seventh indicator (export), it is observed that there is not any significant difference among three business organizations.