Antik Dönem batıkları ışığında yapı elemanı taşımacılığı
Maritime transportation of building materials as evidenced by Ancient wrecked ships
  1. Tez No: 412221
  2. Yazar: TUBA EKMEKÇİ LITTLEFIELD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
A. J. Parker, 1992 oldukça önemli bir çalışma yapmış; Akdeniz ve çevresinde bulunan yaklaşık 1200 tane batığın kataloğunu çıkarmıştır. Bu kataloğun amacı sadece batıkları kaydetmek değil, aynı zamanda bu çeşitli malzeme taşıyan batıklardan elde edilen verileri bir araya toplayarak ekonomik açıdan geniş bir değerlendirme yapmaktır. Bu tez çalışmasında da; aynı şekilde, fakat sadece mimari yapı elemanı taşıyan 90 adet batık toplanarak bir katalog oluşturulmuştur. Bu çalışma mimari yapı elemanı taşıyan batıkların incelendiği ilk çalışma olmamakla birlikte, şimdiye kadar yapılan çalışmalar içerisinde en fazla batığın kaydedildiği güncel bir çalışma olmuştur. Bu katalog içerisinde yer alan mimari eleman taşıyan batıkların kargoları, izledikleri rotalar ve mümkün olanların gemi inşa teknikleri incelenerek ekonomik açıdan bu büyük sistem anlaşılmaya çalışılmıştır. Mimari eleman taşıyan batıklarla ilgili bugüne kadar yapılan tüm çalışmalar tamamlanmış değildir, yeni batıkların bulunmasıyla araştırmalar farklı boyutta devam edecektir; fakat bu tezle birlikte, şimdiye kadar yapılan çalışmalardaki boşluklar doldurulmaya çalışılmış ve ilerideki yapılacak araştırma ve tartışmalar için güncel bir temel oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
A. J. Parker published a seminal work in 1992; a catalog of over 1200 ancient shipwrecks of the Mediterranean region. The goal of his work was not only to compile large amounts of varied data about ancient shipping, but to extract information about ancient economies based on maritime disasters. In the present work, I have similarly compiled data on 90 wrecked cargoes of architectural stone. Although not the first compilation of its type, this compilation attempts to build upon prior scholarship with the most comprehensive to date catalog of shipwrecks, and affords the reader a glimpse into the economic aspects of the ancient stone trade by examining the cargoes, trade routes, and construction of many of the cataloged wrecked ships. The corpus of data pertaining to the transport of stone cargoes remains far from complete, yet the current work attempts to fill many of the lacunas (or voids) and buttress the foundation of the corpus for future discussions.