Yerel yönetimlerde demokrasi olgusu açısından kent konseylerinin önemi ve Van Kent Konseyi uygulaması
Importance of city councils in regard with democracy culture of local governments: A case of Van City Council
  1. Tez No: 412232
  2. Yazar: SELAHATTİN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN TATAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yönetimin ne olduğu, en iyi yönetimin hangisi olduğu hususu binlerce yıldan beri tartışıla gelmiştir. Bu tartışmaların odağında yer alan en önemli konulardan biri de yönetim erki içinde yönetilenlerin rolünün ne olacağıdır. Günümüz yönetim felsefesi, giderek yönetilenden yana bir sürece doğru yol almaktadır. Yönetilenlerin yönetim sürecinde etkin olması gerektiği düşüncesi, günümüzde yerel yönetimleri daha önemli hale getirmiştir. Yerel yönetimler halkın katılımını sağlamak konusunda çok önemli bir görev üstlenmektedirler. Bu nedenle halkın katılımının arttırılması için yerel yönetimlere daha fazla önem verilmesi ve yerel yönetimlere katılımın teşvik edilmesi gereği ortaya çıkmıştır. Ancak yönetim sürecinde tek başına yerel yönetimlerin varlığı hiçbir anlama gelmemekte, yerel yönetimlerin katılımcı mekanizmalarının işler hale gelmesi için yerelde halkın katılım sağlayabileceği ve söz sahibi olabileceği ortamların oluşturulması gerekmektedir. Son yıllarda Türkiye'de bu amaçla çaba harcanmaya başlanmıştır. "Yerel Gündem 21'' projesi ve onun alt başlıkları halk katılımı yönünde önemli mesafeler alınmasını sağlamıştır. Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve halk katılımının arttırılması amacıyla oluşturulan kent konseylerinin halkın yönetime katılmasına ön ayak olduğu ve yerelde halkın ihtiyaçlarını daha etkin olarak karşıladığı görülmektedir. Bunun en açık örnekleri kent konseyleri tarafından kente ilişkin hazırlanan, kent ihtiyaçlarına odaklı çalışma gruplarının oluşturulması ve ilgili grupların alanlarına ilişkin yaptıkları araştırmaların ve belirledikleri kentsel gereksinimlerin, yerel yönetimlerinin en önemli birimlerinden olan belediye meclislerinde gündeme gelmesi ve bu yönlü çalışmaların yapılmasıdır.
Özet (Çeviri)
It has been a hot debate for thousand years what and how a local government should be. At the centre of those debates are the role and stance of ruled citizens in relation with the authorities. Modern management philosophy approaches aim to put governed people in the centre of their policies. Giving ruled ones have their say on management strategies and let them to participate in local government decisions have resulted increase in importance of local government. More participation of the citizens should be encouraged to enhance the positive results. Without involvement of citizens, it may be difficult to establish efficient governmental structures, which can be welcomed by citizens. Recently, attempts in Turkey to have people participate in decision making bodies have mounted. The project "Local Agenda 21'' and its sub-projects have helped to ascend citizen participation on local governing issues in city of Van, Turkey. City Councils have guided and motivated their citizens to take place in local decision making and provided help for needs of their own people. A crystal clear example of city council interaction with its citizens is organizing 'need based support groups' in city of Van. Those groups can detect what a city needs and help its citizens according to those needs in coordination with the city councils.