Türk tarihçiliğinde iki Türkçü isim: Necip Asım (1861 - 1935) ve Bursalı Mehmet Tahir (1861 - 1924?)
Two Turkic names in Turkish historiography: Necip Asım and Bursalı Mehmet Tahir
  1. Tez No: 412239
  2. Yazar: FAZİLET PINAR KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN DALKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dünyanın yeniden şekillendiği 19. yüzyılın sonunda doğan Necip Asım Bey ve Bursalı Mehmet Tahir Bey“Türk kimdir?”sorusundan yola çıkarak Türk tarihi ve Türk dili için çok kıymetli çalışmalar yapmış iki âlimdir. Necip Asım Bey Osmanlı Devletinden çok daha önceki dönemlere uzanan bir süreçte Türk milletinin var olduğunu kanıtlamaya çalışırken, Bursalı Mehmet Tahir Bey ise Türklerin geçmişte bilim ve sanat alanlarında yaptıkları katkıları ortaya çıkaran çalışmalara imza atmıştır. Türk milliyetçiliği Ziya Gökalp ve Yusuf Akçura gibi isimlerle özdeşleşmişken onlardan çok daha önce benzer fikirleri öne süren Necip Asım Bey ile Bursalı Mehmet Tahir Bey ise hak ettikleri ilgiyi görmemişler ve Türk kültür hayatındaki önemli yerlerine rağmen bugün adeta unutulmuşlardır. Çalışmamız aracılığıyla bu iki ilim adamının Türk milliyetçiliği fikriyatı içindeki yerini ortaya koymak; hayatlarını ve eserlerini gün yüzüne çıkarmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
At the end of 19 th century when the whole world was reshaping“Necip Asım Bey”and“Bursalı Mehmet Tahir Bey”two wise men based on a question“Who is Turk ?”and made very important scientific field studies about Turkish history and language. Necip Asım Bey was trying to prove that Turkish nation has very deep roots before than Ottoman Empire, Bursalı Mehmet Tahir Bey discovered Turkish Science and Art was also exist before the Ottomans. Turkish nationalism identified with such the names as Ziya Gökalp ve Yusuf Akçura but them long before similar ideas suggested with Necip Asım Bey and Bursalı Mehmet Tahir Bey have very significant roles in Turkish cultural life but today they are nearly forgetten. On the other hand the other scholars have been stil remembering who lived in the same era with them. At this point our aim is to prove these wise men put of Turkish nationalism ideology in place of the day putting out their life and works.