Marksizm'in din anlayışı
Marxist concept of religion
  1. Tez No: 412240
  2. Yazar: ENES KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN GÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez ile birlikte, radikal sol düşüncenin en önemli temsilcilerinden Marksist sosyalizmin din görüşünü ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu açıdan ilk olarak, Marksist düşünce, Klasik Marksizm, Ortodoks Marksizm ve Batı Marksizmi olarak 3 ayrı dönemde ele alınmış ve temsilcileriyle birlikte incelenmiştir. Çalışmanın ana kavramları olarak din ile ideoloji, teorik olarak açıklandıktan sonra Marksist felsefenin oluşumu incelenmiştir. Böylece, Marksist felsefenin önemli öğelerinin neler olduğu ve bunların din görüşündeki etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu açıdan anahtar kavramlardan birisi olarak materyalizm seçilerek kavramın Marksizm'in din görüşünün oluşmasında etkisi irdelenmiştir. Sonrasında ise, Genç Hegelci etkiler incelenmiş; burada özellikle Feuerbach ve Bauer'in, Klasik Marksist düşüncenin din düşüncelerini,“yanılsama”ve“yabancılaşma”kavramları vasıtasıyla nasıl etkiledikleri gözlenmiştir. Bu etkilerin dışında, din konusunda Marx ve Engels'in kendine özgü düşünceleri,“ideoloji”ve“devrim”kuramlarıyla açıklanmıştır. Marx ve Engels sonrası Marksist düşünürlerin din görüşleri incelenirken ise, Avrupa'ya hâkim bir din olarak Hıristiyanlık ve özellikle Kilise kavramlarından yararlanılmıştır. Din konusu Marksist düşünce içerisinde, ana tema olarak işlenmediğinden ötürü, kaynak olarak kurucu ve temsilci düşünürlerin eserlerinden de doğrudan alıntılar yapılmıştır. Sonuç olarak materyalist dünya görüşü, ideoloji ve devrim teorilerinin Marksizm'de, dinin eski düzenin ve egemenlerin yönetme sürecinin eleştirisi anlamında pejoratif şekilde açıklanmasında referans olarak alındığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
We hereby intend to analyse the Marxism which is one of the most important representative of radical left review and its concept of religion. Accordingly, Marxist thought was examined in three parts which consist of Classical Marxism, Orthodox Marxism and Western Marxism with their thinkers. Firstly, the words“religion”and“ideology”which are basic concept of the study are reviewed with their history. Secondly, by describing the making of Marxist philosophy, we tried to appear what the important elements of Marxist philosophy are and how they influenced on its concept of religion. For this purpose, the materialism is thought as the key word which is preferable so that we can understand Marxist thoughts for religion in the this thesis. Then Strauss, Feuerbach and Bauer which belong to Young Hegelian intelectuals are reviwed as we consider that they strongly influence on Marxist thought, especially in its idea of religion. The words“illusion”and“illenation”which identified Feuerbach and Bauer respectively, are helped to realize this influence on Marx and Engels's thoughts for religion. In addition to this influence, in order to find out Clasical Marxist's distinctive thoughts we tried to review their theories of ideology and revolution. It is considered that the Christianity and Church is the most important keys to understand Marxist thinkers concept of religion after Marx and Engels. Beacuse the religion was not analysed as the main theme, we also directly quoted from all Marxist thinkers and tried to understand what they mean in these texts. Consequently, it is observed that theories of Marxist materialism, ideology and revolution are referenced in Marxism to explain pejorative the religion as a criticism of Angien Regime and rulling classes.