Küreselleşme, Arap Baharı ve Yeni Dünya düzeni içerisinde Suriye
Globalization, Arab Spring and Syria in the New World order
  1. Tez No: 412238
  2. Yazar: HASAN ÖZTEKE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Küreselleşmenin ivmesini artırması ile birlikte dünya üzerinde köklü değişimler meydana gelmeye başlamıştır. Küreselleşmenin etkileri ekonomik, siyasal, sosyal ya da kültürel içerikli olabilir. Küreselleşmenin ortaya çıkardığı sonuçlar, küreselleşmeye karşı olan yaklaşımları da etkilemiştir. Öyle ki küreselleşmenin teknolojik gelişmelerin bir ürünü olduğunu ifade eden kesim küreselleşmeyi savunmaktadır. Ancak çalışmada ortaya konan bilgiler göstermiştir ki teknolojik gelişmelerin ürünü olması küreselleşmeyi ve küreselleşmenin etkilerini açıklamada yetersiz kalmaktadır. Nitekim küreselleşmenin Amerika başta olmak üzere dünyanın önde gelen ülkelerinin kontrolünde olan bir kavramı ifade ettiği çalışmada ortaya konmuştur. Ortadoğu bölgesi, tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, sahip olduğu kaynaklar bakımından zengin bir bölgedir. Bu ve benzer nitelikleri sebebiyle Ortadoğu bölgesi üzerinde tarihin farklı dönemlerinde farklı ülkelerin hâkim olma çabaları olmuştur ki, bu husus, içinde bulunulan dönem için de geçerlidir. Ortadoğu ülkelerinin siyasi ve ekonomik istikrara kavuşmalarının önüne geçilmesi, bu durumun göstergelerinden bir tanesidir. Burada ifade edilen ülkeler kapsamında yer alan Suriye'nin, küreselleşme ve Arap Baharı ile birlikte içinde bulunduğu durumun belirlenmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Literatür taraması şeklinde yapılan çalışmada, küreselleşmenin ve Arap Baharının Ortadoğu bölgesindeki ülkelere etkileri ele alınmış, sonrasında Suriye ülkesi incelenmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlar, küreselleşmenin dünyanın önde gelen güçleri tarafından kullanılan bir araç olduğunu ortaya koymuştur. Yine küreselleşme ve Arap Baharının getirdiği etkilerin Suriye'yi iç savaşa sürüklediği, ülkenin içinde bulunduğu iç savaşın taraflarına diğer ülkelerin de destek vermesi nedeniyle iç savaşın –dolayısıyla karmaşanın- çözümü son derece zor olan bir sarmala dönüştüğü elde edilen sonuçlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
With the increase of the acceleration of the globalization, new changes have started to be. The affects of the globalization may be cultural, economical or political. The results of the globalization have directly affected to the ideas of people about the globalization too. This means that some of the people think that the globalization is caused by the development of the technology. But the research showed that the development of the technology is not enough for the globalization and it is also not enough to explain the fast changes of lifestyles. The study showed that the globalization is on the hand of United States of America and a few powerful countries. The Middle East has done the honors of many civilizations for many times during the history and the region is so rich about the sources. By this reason many countries wanted to command on this region for many years. This is still valid. By this reason the Middle East Countries cannot stabilize the political and economical varieties. The goal of this study is to search the political changes in Syria and the Arab Spring with the globalization. The survey has done as literature review about the effects of the globalization and the Arab Spring in the Middle East Region. After this search the literature review has done on the changes in Syria and the results have been compared to each other. The study and the reaches showed that the globalization is a tool of powerful countries to make changes in the world. It means that the globalization and the Arab Spring drag Syria to the civil war and this has been inflamed by the strutting of other countries, so the chaos has been thrived.