Critical thinking dispositions of primary school secondary stage students
İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimleri
  1. Tez No: 412266
  2. Yazar: GÜRSEL BAYINDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimlerinin farklı değişkenlere göre belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Yozgat ilinin Çekerek ilçesinde öğrenim gören ilköğretim ikinci kademe 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır.Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı iki şehir merkezi okulu iki tane de kırsal kesim okulu seçilmiş ve toplam 545 öğrenci üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Bu çalışma, betimsel bir araştırma niteliğindedir. Tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından, araştırmanın bağımsız değişkenleri hakkında bilgi toplamaya yönelik geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılarak elde edilmiştir. Bunun yanı sıra öğrencilerin eleştirel düşünme eğilimlerini belirlemek için Facione Giancarlo ve Facione Ganien tarafından 1998'de geliştirilen ve 2003 yılında Kökdemir tarafından Türkçeye uyarlanan“Kaliforniya Eleştirel Düşünme Eğilimi ”ölçeğinden faydalanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler üzerinde, aritmetik ortalama ( ), standart sapma (Ss), t testi, varyans analizi (ANOVA) ve Scheffe testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to determine the critical thinking dispositions of primary school secondary stage students according to different variables. The population of the research is formed by the students of primary school secondary stages who are attending 6th,7th and 8th grade in Çekerek,Yozgat in 2012/2013 academic year. Depended on Ministry of Education, two of the schools were in the city center and two of them in the countryside and the questionnaire has been applied totally on 545 students. This study is a descriptive research. It is carried out by scanning model.“Personal Information Form”developed by the researcher has been used in order to gather data about the independent variables of the research. Beside this ;“CCTDI”(California Critical Thinking Dispositions Inventory) developed by Facione Giancarlo and Facione Ganien in 1998 and which was adapted to Turkish in 2003 by Kökdemir was used to determine the critical thinking dispositions of primary school secondary stage students . Arithmetic mean (M), standard deviation (SD), t test, variance analysis(ANOVA), and Scheffe test have been applied on the data gathered.