Öğretmenlerin sınıf yönetimi anlayışları ile eleştirel düşünme eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi (İstanbul ili Beşiktaş ilçesi örneği)
The exami̇nati̇on of the relationship between the understanding with critical thinking classroom management trends of teachers
- Tez No: 382095
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında ilköğretim branş öğretmenlerinin eleştirel düşünce eğilimi ve sınıf yönetimi anlayışı arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla ilişkisel tarama modeline göre desenlenmiştir.. Araştırma, çok sayıda elemandan oluşan bir evrende, evren hakkında genel bir yargıya varmak amacıyla evrenin tümü ya da ondan alınacak bir örneklem üzerinde taramanın yapıldığı genel tarama modeline (Karasar,2006,s.27), araştırma değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemeye dönük olduğundan genel tarama modellerinden de ilişkisel tarama modeline uygundur. Araştırma evreni, 2013–2014 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Avrupa Yakasında Beşiktaş ilçesinde bulunan devlet ve özel ortaokullarda görev yapmakta olan branş öğretmenlerinden oluşmuştur. Bu evren içinden seçkisiz (random) olarak 249 branş öğretmeni örneklem olarak belirlenmiştir. Öğretmenlerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirmek için ne çeşit faaliyetlerde bulundukları, karşılaştıkları sorunların neler olduğu öğretmenlerin sınıf yönetiminde eleştirel düşünceyi ne ölçüde kullandıklarını ortaya çıkarmak için öğretmenlere sınıf yönetimi ve eleştirel düşünme eğilimi adlı iki çeşit ölçek ve kişisel bilgi formu testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; ortaokul öğretmenlerinin eleştirel düşünme eğilimi ve sınıf yönetimi anlayış algılarının pozitif yönlü ve düşük düzeyde ilişki içinde olduğunu göstermiştir. Ortaokul öğretmenlerinin eleştirel düşünme eğilimleri cinsiyet, mesleki kıdem, mezun olunan fakülte, kadro durumu değişkenine göre incelendiğinde ortaokul öğretmenlerinin eleştirel düşünme eğilimlerinin bu değişkenlere göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı görülmüştür. Eleştirel düşünme eğilimi analitiklik, açık fikirlilik, meraklılık, kendine güven, doğruyu arama ve sistematiklik alt boyutları ortaokul öğretmenlerinin cinsiyet, mesleki kıdem, mezun olunan fakülte ve kadro durumu değişkenlerine göre incelendiğinde ortaokul öğretmenlerinin cinsiyet değişkeni ile analiktiklik, sistematiklik, meraklılık, kendine güven, doğruyu anlama alt boyutları ilişkisi arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ortaokul öğretmenlerinin sınıf yönetimi anlayışı algılarının cinsiyet, mezun olunan fakülte, mesleki kıdem ve kadro durumu değişkenine göre incelenmesi sonucunda aralarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ortaokul öğretmenlerinin Cinsiyet değişkenine göre incelendiğinde sınıf yönetimi anlayışları ve cinsiyet değişkenine ilişkin algıları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir
Özet (Çeviri)
This research, primary school teachers in the 2012-2013 academic year trend of critical thinking and understanding of classroom management research to determine the relationship between quantitative research design was used. Research, numerous elements consisting of a universe, the universe, a general order to assess the entire universe, or it will be taken on a sample scan is done with general screening model (Karas, 2006, p.27), research the relationships between variables to determine is facing general screening models the relational model is suitable for scanning. Teachers 'critical thinking skills to develop what kind of activities they are located, they encounter the kind of problems that teachers' classroom management, critical thinking, to what extent they use to uncover teachers classroom management and critical thinking dispositions from two types of questionnaires and personal information form test. Survey was conducted by the researcher.Research universe, attached to the Ministry of Education in 2013-2014 academic year in the district of Beşiktaş on the European shore who work in government and private secondary schools is composed of subject teachers. Within this universe, randomized (random) sample is designated as the 249th branch teachers. The purpose of this study, secondary school teachers 'classroom management approach and critical thinking dispositions according to some variables to compare and secondary teachers' understanding of critical thinking dispositions and classroom management to determine the relationship between.According to the survey; secondary teachers' understanding of critical thinking dispositions and classroom management perceptions in a positive way and have shown that low level relationship. Secondary school teachers' critical thinking dispositions gender, seniority, graduated faculty, staff examined according to the state variables of critical thinking dispositions of secondary school teachers according to these variables did not differ in a meaningful way has been found. Critical thinking disposition analyticity, open-mindedness, curiosity, self-confidence, accurate search and a systematic sub-dimensions secondary teachers' gender, seniority, graduated the faculty and staff of state variables compared according to middle school teachers with gender variable analiktiklik, Systematicty, curiosity, self-confidence, truth understanding the relationship between subscale was not a significant difference.Secondary school teachers' perceptions of classroom management approach sex, graduated school, according to seniority and status variables, no significant differences were found in examination. When analyzed according to gender variable secondary teachers' understanding of classroom management and perceptions related to gender were not detected a significant difference between