Motor performansta motivasyonun etkileri
Effects of motivation on motor performance
- Tez No: 412283
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ UÇAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Motivasyonun motor performans üzerindeki etkilerinin araştırıldığı bu çalışmanın evrenini, Bolu ilinde öğrenim görmekte olan 10-11 yaş grubu erkek çocuklar oluşturmaktadır. Çalışmada kullanılmak üzere Kontrol Grubu (KG), Pliometrik Antrenman (PAG), Pliometrik Antrenman ve Sözel Motivasyon (PASMG), Pliometrik Antrenman, Sözel ve Görsel Motivasyon Grubu (PASGMG) tasarlanan gruplardır. Bu dört grup tesadüfi olarak deney gruplarına ayrılmıştır. Çalışmaya; KG, PAG ve PASMG'de 12'şer ve PASGMG'de 15 olmak üzere toplam 51 çocuk (10,14±0,35 yıl) katılmıştır. Çalışma süresi 8 haftadır. Uygulamadan önce ve sonra olmak üzere tüm grupların 30 m koşu ve dikey sıçrama testleri yapılmış, ikili karşılaştırmalar t-Testi ile, gruplar arasındaki karşılaştırmalar ise ANOVA kullanılarak (p0,05), son testlerde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effects of motivation on motor performance. The population for this study was the male students aged 10 and 11, who live in Bolu, Turkey. The experimental groups were randomly assigned as follows: Control Group (CG), Plyometric Training Group (PTG), Plyometric Training and Verbal Motivation Group (PTVMG), and Plyometric Training, Verbal and Visual Motivation Group (PTVVMG). The study was carried out on 51 subjects (10.14±.35 years), who were assigned into the experimental groups as follows: 12 subjects in each of CG, PTG, and PTVMG, and 15 subjects in PTVVMG. The duration of the study was 8 weeks. Vertical jump and 30 m run tests were applied to the subjects as pre- and post-tests. t-Test was used for pairwise comparisons and ANOVA was used for between-group analyses and p was set at .05 for both statistical methods.