Gerilim tipi baş ağrılı hastalarda vücut farkındalığı terapisi ve aerobik egzersizlerin ağrı, beden imajı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of body awareness therapy and aerobic exercises on pain, body image and quality of life in the patients with tension type headache
  1. Tez No: 412284
  2. Yazar: MERAL SERTEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM BAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, gerilim tipi baş ağrısı (GTBA) olan hastalarda, vücut farkındalık terapisi (VFT) ve aerobik egzersizlerinin, ağrı, beden imajı ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktı. Çalışmaya Nöroloji doktoru tarafından GTBA tanısı konulmuş, yaş ortalamaları 39,26±9,23 yıl olan 60 birey dahil edildi. Bireyler randomize olarak VFT (n=20), aerobik egzersiz (n=20) ve kontrol grubu (n=20) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Çalışmanın başlangıcında, bireylerin sosyodemografik bilgileri, GTBA'yla ilişkili bilgileri, değerlendirme formuyla sorgulandı. Bireylerin yaşam kalitesi; Yaşam Kalitesi Anketi (SF-36), beden imajı; Beden İmajı Anketi (BIQ), ağrı şiddeti; Visüel Anolog Skala (VAS) ve ağrı günlüğü, ağrıyla ilgili yetersizlik; Ağrı Yetersizlik İndeksi (PDI) ve Baş Ağrısı Etki Testleriyle (HIT) değerlendirildi. I. gruptaki bireyler VFT, II. gruptaki bireylerde aerobik egzersiz programına alındı. Çalışmanın sonunda gruplar karşılaştırıldığında, I. ve II. gruplardaki bireylerde VAS, PDI ve HIT değerlerinde belirgin azalma görülürken, BIQ değerleri açısından sadece grup II'de azalma bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of body awareness therapy (BAT) and aerobic exercises on pain, body image and quality of life in the patients with tension-type headache (TTH). 60 individuals diagnosed with TTH by a neurologist and whose mean age was 39.26±9.23 were included in the study. The participants were randomly separated into there groups as BAT (n=20), aerobic exercises (n=20) and control group (n=20). At the beginning of the study, socio-demographic information, the information with regard to TTH were asked through assessment form. Quality of life of the individuals was assessed with Quality of Life Survey (SF-36), body image was assessed with Body Image Questionnaire (BIQ), pain severity was assessed with Visual Analog Scale (VAS) and daily pain diary and the disability associated with pain were assessed with Pain Disability Index (PDI) and Headache Impact Tests (HIT). The group I were taken to BAT, the group II were taken to aerobic exercise.