Elit adölesanlarda artistik cimnastiğin skapulotorasik eklem üzerine etkisinin incelenmesi
The analyze of the effect of artistic gymnastics on scapulothorasic joint in elite adolescent artistic gymnasts
- Tez No: 412282
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, elit adölesanlarda artistik cimnastiğin skapulotorasik eklem üzerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya 8-14 yaşları arasında, omuz bölgesi ve çevresinden herhangi bir teşhis/ tedavi almamış, en az 3 yıldır artistik cimnastik yapan 20 artistik cimnastikçi ve hiçbir spor branşında lisansı bulunmayan 24 olgu katıldı. Çalışmaya katılan tüm olgulara demografik bilgileri ve spor özgeçmişleri alındıktan sonra skapular kassal endurans testi, gözlemsel skapular diskinezi testi, lateral skapular kayma testi, protraksiyon derecesi ve posterior kapsül gerginliği değerlendirmeleri uygulandı. Gruplar arası fark için Mann Whitney U ve Ki-Kare testi, grup içi fark analizi için Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek testi, ilişki için de Pearson ve Spearman korelasyon analizleri kullanıldı. Skapular kassal endurans ve skapular diskinezide gruplar arası anlamlı bir fark bulunamadı (p>0,05). Guruplar cinsiyetlere göre ayrıldığında skapular diskinezide kadınlarda kontrol grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0,05). Her iki grupta da skapular kassal endurans ile skapular diskinezi arasında, protraksiyon derecesi ile skapular diskinezi arasında ve protraksiyon derecesi ile posterior kapsül gerginliği arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmadı (p>0,05). Çalışmada gruplar arasında skapular kassal endurans ve skapular diskinezi açısından anlamlı fark bulunamadı, ancak protraksiyon derecesinde non-dominant tarafta, posterior kapsül gerginliğinde hem dominant hem de non-dominant tarafta cimnastik grubu lehine anlamlı farklar bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was done to investigate the effect of artistic gymnastics on scapulothorasic joint in elite adolescent artistic gymnasts. 20 elite adolescent gymnasts between 8-14 ages, who had no diagnoses / treatment from the shoulder region, and have been doing artistic gymnastics for at least 3 years; 24 cases who have no license in any sports included into this study. Scapular muscle endurance test, observational scapular dyskinesia test, lateral scapular slide test, protraction degree and tightness of posterior capsule measurements were done after obtaining their demographic information and sports history. To analyze the difference between groups, Mann Whitney U and Chi Square Tests; Wilcoxon Signed-Rank Test to analyze the difference within groups; Pearson and Spearman's Correlation analyze for correlation were used. There was no significant difference between groups for scapular muscle endurance and scapular dyskinesia (p>0,05). With the base of gender, statistically significant difference was found in scapular dyskinesia in favor of controls in women (p0,05). There was no significant relation between groups on scapular muscle endurance and scapular dyskinesia; protraction degree and scapular dyskinesia; protraction degree and posterior capsule tightness (p>0,05). In this study we couldn't find significant difference between groups on scapular muscle endurance and scapular dyskinesia but we found significant difference in protraction degree of the non-dominant side and capsule tightness for both sides in favor of gymnast group.