Cumhuriyet savcısının soruşturma yapması sonucu verdiği kararlar
Investigation result on the decisions of the Public prosecutor will do
  1. Tez No: 412343
  2. Yazar: ONUR BÜYÜKHATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SOYASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Soruşturma evresi, kanuna göre yetkili mercilerce suç şüphesinin öğrenilmesinden iddianamenin kabulüne kadar geçen evreyi kapsamaktadır ve soruşturma evresinde, suç şüphesi altında bulunan kişi, şüphelidir. Cumhuriyetsavcısı, ihbar veya başka bir suretle bir suçun işlendiği izlenimini veren bir hal iöğrenir öğrenmez kamu davasını açmaya yer olup olmadığına karar vermek üzere hemen işin gereğini araştırmaya başlar. Yapılan bu araştırmanın sonucunda, Cumhuriyet savcısı kamudavası açılabilmesi için yeterli şüphe oluşturmaya elverişli delile ulaşmış ise bir iddianame düzenler. Cumhuriyet savcısı, soruşturma evresi sonunda, kamudavasının açılması için yeterli şüphe oluşturacak delil elde edilememesi veya kovuşturma olanağının bulunmaması durumunda ise kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verir. Cezayı Kaldıran şahsi sebep olarak etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını gerektiren koşulların ya da şahsi ceza sızlık sebeplerinin varlığı halinde de Cumhuriyet savcısı kamudavası açmada takdir yetkisini kullanarak kovuştur maya yer olmadığına dair karar verebileceği gibi yasal koşularının oluşması durumunda, kamudavasının açılmasının beşyıl süre ertelenmesine dair karar verebilir.Çalışmamızda Cumhuriyetsavcısının soruşturma sonucunda verdiği kararlar ele alınmaya çalışılmış olup, uygulamaya ilişkin sorunlara değinilmeye çalışılmıştır.Anahtar Kelimeler : Cumhuriyet Savcısı, İddianame, Kovuşturmaya YerOlmadığına Dair Karar, Kamu Davasını Açmada Takidir Yetkisi.
Özet (Çeviri)
Stage of the investigation, according to the law suspicion of crime, the indictment is accepted by the competent authorities and the investigation until the last phase covers the phase of the person who is suspected of a crime, is doubtful. The public prosecutor, notice, or in any other way which gives the impression of a criminal offense, is a state located in iöğrenir to decide whether to open the case of the public being informed immediately begins to investigate the need for the job. The result of this investigation, the public prosecutor to create enough doubt in order to open public prosecution shall prepare an indictment If you have received favorable evidence. The Public Prosecutor at the end of the investigation stage, the opening of a criminal case or failure to obtain evidence sufficient to create a doubt in the case of the absence of the possibility of prosecution decides whether to prosecute. Removed the sentence as a result of effective repentance provisions requiring the use of personal circumstances or personal presence of the reasons for the penalty in the event of inconsistency kamudavası opening the discretion of the public prosecutor may decide whether to prosecute, such as using the case of the legal conditions to the public can decide on the postponement of the trial opening period than five years.In our study, the decisions as a result of the investigation the public prosecutor tried to handle it, and the problems of implementing been mentioned.