Araştırmaya dayalı öğrenme yöntemiyle ilkokul öğrencilerinde başarı ve bilimsel süreç becerilerinin geliştirilmesi
Success and improving scientific process skills of primary school students by inquiry based learning
- Tez No: 412400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP YURDATAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu araştırmada, ilkokul 4.sınıf düzeyi öğrencilerine belirlenen Vücudumuzun Bilmecesini Çözelim ünitesinde ADÖ (Araştırmaya Dayalı Öğrenme) uygulamaları yapılarak yöntemin bahsi geçen öğrencilerin fen başarılarına ve bilimsel süreç becerilerini geliştirmelerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, deneysel araştırma modellerinden biri olan ön- son test kontrol ve deney gruplu modele göre desenlenmiştir. Çalışma grubu, 2013-14 eğitim öğretim yılında İstanbul İli Kağıthane İlçesi'nden seçilen bir ilköğretim okulunun farklı iki 4. sınıfında okuyan toplam 76 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmada geleneksel anlatım yöntemlerinin uygulandığı kontrol grubu (n=38), araştırmaya dayalı öğrenme uygulamalarının yapıldığı deney grubu (n=38) olmak üzere toplam iki grup ile çalışılmıştır. Deney grubunda 5E öğrenme modeli kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerini bilimsel süreç beceri testi ve başarı-kavram testi, nitel verilerini ise öğrenci görüşme formu ve deney raporları oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından 4.sınıf Fen ve Teknoloji kitabı kazanımları, çeşitli bilimsel dergilerden alınan makaleler ve devlet sınavlarındaki çıkmış sorular incelenerek öğrencilerin akademik başarılarındaki gelişmeyi ölçmek ve kavram yanılgılarını ortaya çıkarmak amacıyla“BT ve KT (başarı ve kavram testi)”hazırlanmıştır.“Bilimsel Süreç Beceri Testi”ise ilk olarak Edger ve Yager (1988) tarafından geliştirilmiş uygulama öncesi ve sonrası her iki gruba da uygulanmışlardır. Öğrencilerin araştırmaya dayalı öğrenme ortamı ve bilimsel araştırma yapabilme süreci hakkındaki görüşlerini daha detaylı bir şekilde saptayabilmek amacıyla Parim (2009) tarafından hazırlanan“Öğrenci Görüşme Formu”ve“Deney Raporları”sadece deney grubunda yer alan öğrencilere uygulanmıştır. Veriler, SPSS.20 istatistik programı kullanılarak t-testi ve betimsel analiz yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmanın bulgularına göre; araştırmaya dayalı öğrenme ortamında öğrenim gören deney grubundaki öğrencilerin akademik başarıları, bilimsel süreç becerileri ve fen dersine yönelik tutumları, öğretmen kılavuz kitabına göre ders işlenen kontrol grubundaki öğrencilere göre anlamlı düzeyde farklılık göstermiştir. Araştırmadan elde edilen bulguların yorumlanması sonucunda araştırmaya dayalı öğrenme ortamında gerçekleştirilen uygulamaların fen ve teknoloji derslerinde kullanılmasının öğrencilerin akademik başarıları ve derse yönelik tutumlarının gelişimi konusunda yararlı olabileceği düşünülmektedir. Araştırmaya Dayalı Öğrenme Modeli ile ilgili uygulamalarda özellikle ilkokul sınıflarındaki etkinliklerde öğretmenlere örnek teşkil etmesi açısından önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the impact of Inquiry Based Learning Strategy on success and improving scientific process skills of fourth grade science students using the strategy of particular chapter (Solving the Puzzle of our Body) in the coursebook. The study is designed on one of the experimental research models which is pretest-posttest control and experimental groups.76 students are chosen from two different fourth grade classes of a primary school from Kağıthane, İstanbul in 2013-14 educational year. One classroom (n=38) formed control group which is thought by traditional methods. The other (n=38) formed experimental group on which researched based learning strategy is implemented. 5E Learning Model had been used on experimental group. Tests of success and concept and scientific process skill test were used as quantitative, student interview forms and experiment reports were used as qualitative data compilation tools in this study. Fourth grade science and technology course book achievements, various scholarly works, and S&CT (success and concept test) to evaluate the related chapter gains in state test questions format were also used. S&CT which is first developed by Edger and Yager (1988) had been given both groups before and after the research. In order to examine students' inquiry based learning environment and scientific research process more accurately“Student Interview Form and ”Test Reports" which were prepared by Parim (2009) were applied only to experimental group. Data was analyzed by t-test and descriptive analysis method with SPSS.20 statistical program. According to results of this study meaningful difference in academic success, scientific process skills and attitude to science lessons has been noticed between two groups. After review of the results, using exercises that are implemented in investigation based learning environment has been thought to be more usefull for students' academic success and attitude to lessons in science. It is important for teachers to know Iquiry Based Learning Model is an good example especially for primary school applications