Yatarak tedavi gören bonzai bağımlılarında benlik saygısı ve yönetici işlevlerinin incelenmesi
The relationship between self esteem and executive functions in inpatient bonsai addict
  1. Tez No: 412413
  2. Yazar: HATİCE EKİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERVİN SEVDA BIKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada hastanesinin bağımlılık servisinde yatarak tedavi gören bonzai bağımlısı kişinin benlik saygısı ve yönetici işlevlerle olan ilişkisinin, bazı demografik değişkenler çerçevesinde ele alınması amaçlanmıştır. Veriler, 2014-2015 yılında İstanbul ili Zeytinburnu ilçesindeki Özel Balıklı Rum Hastanesi bağımlılık servisinde yatarak tedavi gören 18-38 yaşlarındaki kişilerden toplanmıştır. Araştırmaya 35 erkek bonzai kullanıcısı katılmıştır. Benlik saygısını belirlemek amacıyla rosenberg benlik saygısı ölçeği (RBSÖ), yönetici işlevleri değerlendirmek için WMS V: Sayı Menzili, WMS III: Mental Kontrol, Kategorik Akıcılı, Harf Akıcılığı (KAS), Meyve-İsim Testi ve Stroop' tan oluşan bir nöropsikolojik test bataryası kullanılmış ve demografik verileri değerlendirmek için araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde, tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Man Whitney-U Testi, Kruskall Whallis Testi ve Kruskall Whallis testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı olarak Man Whitney-U testi testi kullanılmıştır. Araştırmanın sürekli değişkenleri arasında Spearman Korelasyon analizi uygulanmıştır. Analizlerin bulgularına göre, bonzai kullanıcılarının benlik saygısı ve yönetici işlevler arasında bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to deal relationsip between self esteem and executive functions with specific demographic variables in addiction service of Private Balıklı Rum Hospital inpatient bonsai addict patients. Data were collected from patients between the age of 18-35 from Private Balıklı Rum Hospital in 2014-2015. 35 male bonsai addicts were contributed to this research. For the purpose of determining Self Esteem Rosenberg Self Esteem Scale (RSES), evaluating executive functions neuropsychological test battery; WMS V: Number Range, WMS II: Mental Control, categorically fluency, letter fluency (mucle), Fruit-Name Test and Stroop were used and to determine demographic data, personal information form which is developed by researcher. As a descriptive statistical method; number, percentage, mean, standard deviation and after Man Whitney-U Test, Kruskall Kruskall Whallis Test, to determine differences Man Whitney-U Test was used as additional. Spearman correlation analysis has been applied between continuous variables of research. According to the findings of research there is no relationship between self esteem and executive functions.