Araştırma sorularının ve veri toplama araçları içerisinde kullanılan matematik sorularının incelenmesi
Investigation of the research qurstions and the mathematics questions in data collection tools
- Tez No: 412434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DELİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Matematik Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Son yıllarda dünyamızda meydana gelen değişiklikler toplumun ihtiyaçlarını etkilemiştir. Bu ihtiyaçları karşılamak için başvurulan yollardan en önemlisi insan gücünün eğitilmesidir. İnsan gücünün eğitilmesine en çok eğitim araştırmaları yön verebilir. Eğitim araştırmalarının temel amacı; eğitim sisteminde var olan uygulamaları anlamak ve bu uygulamaların uygun bir şekilde gelişmesine yardımcı olmaktır. Matematik eğitimi araştırmalarında kullanılan, içerisinde matematik problemlerini barındıran veri toplama araçlarının sınıf içerisinde uygulanabilir olması veya pratiğe dönüştürülme oranı tartışma konusu olmuştur. Bu tartışmanın en başında öğretmenler gelmektedir. Öğretmenlerin araştırma yapmadığı, alanında yapılan çalışmalara ilgisi olmadığı ve takip etmediği, bu durumların olumsuz sonuçlar doğurduğu yapılan araştırmalarda belirtilmiştir. İnsan kendi yaşamını etkileyen problemleri ortadan kaldırarak daha nitelikli bir yaşam sürdürmeye çalışır. Bundan dolayı insanın en önemli çabası karşılaştığı problemleri çözmektir. Araştırma sorularının toplamı araştırma problemini ortaya çıkarmaktadır. Eğer araştırmacı çalışma için araştırma problemini net bir biçimde ortaya koyabilirse araştırmacının işi daha kolay olacaktır. Bu araştırmada matematik eğitimi araştırmaları veri toplama araçlarında yer alan problemlerin öğretmenler tarafından tercih edilebilirliği ve araştırma sorularının gerçekliği hakkında öğretmen görüşleri incelenmiştir. Araştırmada çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiş olup 60 matematik öğretmeninden oluşmaktadır. Çalışma grubuna“Problem Tercih Formu, Problem Sınıflandırma Formu, Matematik Eğitimi Araştırma Sorularını İnceleme Formu”uygulanmıştır. Çalışma grubundan amaçlı örneklem yöntemine uygun olarak seçilen beş öğretmen ile görüşme yapılmıştır ayrıca Türk eğitim sisteminde gerçekleştirilen araştırmaların ulusal ve uluslararası hakemli dergilerdeki makaleleri, sempozyumlar ve kongrelerdeki basılı bildiriler ve YÖK'e kayıtlı tezler incelenerek doküman analizi yapılmıştır. Araştırma sonunda veri toplama araçlarında yer alan problemlerin öğretmenler tarafından ders anlatımı ve ölçme değerlendirme alanlarında genel olarak tercih edilmediği gözlemlenmiştir. Problemlerin sınıf seviyesine, öğretim sürecine uygun olmaması çalışma grubu tarafından tercih edilmeme nedeni olarak gösterilmiştir. Öğretmenlerin matematik eğitimi çalışmalarını takip etmedikleri gözlemlenmiştir. Son dönemde üzerinde vurgu yapılan araştırmacı öğretmenlere görüşmeler sonucunda rastlanılmamıştır. Araştırma soruları öğretmenler tarafından alan eğitiminde problem çözmeye yönelik bulunmamışlardır. Araştırmacı öğretmen niteliğini artırmak için üniversitelerin eğitim fakültelerinin öğretmen yetiştirme programlarında düzenleme yapılması önerilebilir. Öğretmenlerin çalışma yapmanın yararlarına inanmaları sağlanabilir ve alan eğitiminde karşılaştığı problemler üzerinde çalışma yapabilmeleri için hizmet içi eğitim kursları açarak araştırma teknikleri dersleri verilebilir. Okul, milli eğitim bakanlığı ve üniversite arasında işbirliği yapılarak araştırmacılar ile öğretmenler arasında iletişim kurulabilir. İlgili alan yazın incelendiğinde araştırma sorularının ve veri toplama araçlarında yer alan problemlerin incelendiği araştırmalara neredeyse hiç rastlanmamıştır. Yapılacak olan bu çalışma ile alan eğitiminde yapılan çalışmaların gerçekliği öne çıkarıldığından ilgili alan yazında bu boşluğun doldurulacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Changes that have occured recently affected the needs of the society. Different ways were tried to meet these needs. The most important one of these ways is to educate manpower which is directed by Educational research. The main reason of the educational research is to understand the available implementations in education system and to help them improve correctly. Researcher can move away from the context of teacher-student-subject. Research methods which are used for research of mathematics education and includes the mathematics problems are discussed in terms of workableness and rate of transferring into practice in the class. Teachers lead this discussion. It is said that teachers don't research, they aren't interested in and don't follow researches about their major. This situation causes negative results. People try to have more qualified Standard of life abolishing the problems that affect their lives. Because of this their most important effort is to solve the problems they face. Total of research questions reveal the research problem. It will be easier for researcher if s/he can determine the research problem clearly. In this research, preference of mathematics educational research of data collection technique of problems by teachers and teachers' ideas about reality of research questions are examined. Participants consist of 60 mathematics teachers. Participants were chosen via purposive sampling method. Participants were applied“Problem Tercih Formu, Problem Sınıflandırma Formu and Matematik Eğitimi Araştırma Sorularını İnceleme Formu”. Five teachers who were chosen according to purposive sampling method were interviewed. At the end of the research it is observed that teachers don't prefer problems that take place in data collection technique on aspects of assessment and evaluation and lecturing. Problems aren't suitable for class level and teaching period. This is the reason for not being preferred by participants. It is observed that teachers don't follow researches of mathematics education. Finally it is understood that there are no researcher teachers. Teachers think that research questions aren't good enough to solve any existed problems. Some regulations should be done in programmes of education faculties to increase the quality of teacher researher. Teachers should believe the benefit of research. Teachers can be given research technique courses to research about problems they face. Researchers and teacher can communicate if schools, ministry of national education and universities coorperate. When literature was examined it is seen that there is no researches about the research questions in the studies and the problems in data collection techniques. It is thought that this lackness in this literature will be healed because reality of researches about mathematics education was put forward.