Matematik eğitiminde kavram yanılgılarının giderilmesine yönelik yapılan çalışmaların eğilimleri: Sistematik alan yazın tarama
Trends of studies towards removing misconceptuals in mathematics education: Systematic literature review
- Tez No: 855239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFEM SARPKAYA AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı 2013 ve 2023 yılları arasında (2013 ve 2023 dâhil) Türkiye'de öğrencilerin matematik eğitiminde yer alan öğrenme alanlarına ait kavram yanılgılarının giderilmesine yönelik yapılan makale ve tez çalışmalarının nasıl bir eğilim gösterdiğini sistematik bir şekilde incelemektir. Yapılan araştırmalara Google Akademik arama motoru ve YÖK Tez veri tabanlarından erişim sağlanmıştır. Alan yazın taraması sonucunda elde edilen 1 doktora tezi, 27 yüksek lisans tezi ve 27 makale çalışması alan yazından faydalanarak oluşturulan“Çalışmaları Sınıflandırmak İçin Kullanılan Veri Toplama Aracı”formu çerçevesinde belirli kategorilere göre incelenmiştir. Araştırmada kullanılan çalışmalar; çalışmanın künyesi (çalışmaya ait tanımlayıcı bilgiler), çalışmanın alanı, örneklem, yöntem, veri toplama araçları, veri analiz yöntemi, çalışmanın sonuçları ve kavram yanılgılarını/yapılan hataları/yaşanan zorlukları gidermede kullanılan yöntem, teknik ve stratejiler/çözüm yolları kategorilerine göre incelenmiştir. Bu araştırmanın modeli nitel araştırma yöntemi olarak belirlenmiştir. Veri toplama tekniği olarak doküman inceleme tekniği kullanılmıştır. Veri toplama aracında yer alan alt kategorilere göre elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulguların frekans ve yüzde değerleri hesaplanarak tablolar eşliğinde sunulmuştur. Çalışma sonucunda; en fazla çalışmanın 2019 yılında yapıldığı, en fazla tezin Balıkesir Üniversitesi ve Bartın Üniversitesinde yapıldığı, en çok makalenin Journal of Computer and Education Resarch dergisinde yayımlandığı, tez türünde çalışmaların makale türündeki çalışmalardan fazla olduğu, en az doktora türünde tez çalışmasının yapıldığı sonuçlarına ulaşılmıştır. En fazla çalışılan öğrenme alanının ilköğretim düzeyinde Sayılar ve İşlemler; ortaöğretim düzeyinde Sayılar ve Cebir öğrenme alanları olduğu, çalışmalarda sıklıkla ilköğretim düzeyinde ortaokul kademesindeki öğrenciler ile 1-50 örneklem büyüklüğü ile çalışıldığı belirlenmiştir. Bununla beraber araştırma modeli olarak en fazla nitel araştırmanın, veri toplama aracı olarak başarı testleri ile görüşme tekniğinin kullanıldığı ve veri analizi yöntemi olarak ise nitel veri analizi yöntemlerinin uygulandığı sonuçlarına da ulaşılmıştır. Matematik eğitiminde kavram yanılgılarını, yaşanan zorlukları ve yapılan hataları gidermek için farklı çözüm yollarının kullanıldığı, bazı çalışmalarda benzer çözüm yollarının tercih edildiği; alternatif yöntem veya teknikler kategorisi altında toplanan çözüm yollarının daha çok tercih edildiği, bunların içerisinde kavram karikatürlerinin diğerlerine göre daha çok kullanıldığı görülmüştür. Çalışmanın sonuçlarının bu alanda çalışma yapacak araştırmacılara katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmanın sonunda bu konuda çalışmak isteyen araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to systematically examine the tendency of articles and theses conducted to eliminate students' misconceptions about the learning areas in mathematics education in our country between 2013-2023 (including 2013 and 2023). The research was accessed through Google Scholar search engine and YÖK Thesis databases. 1 doctoral thesis, 27 master's theses and 27 articles obtained as a result of the literature review were examined according to certain categories within the framework of the 'Data Collection Tool Used to Classify Studies' form, which was created using the literature. The studies used in the research, the identity of the study (descriptive information about the study), the field of the study, the sample, the method, the data collection tools, the data analysis method, the results of the study and the methods, techniques, strategies and solutions to eliminate misconceptions/mistakes made/ difficulties experienced, according to categories has been examined. The model of this research was determined as qualitative research method. Document review technique was used as data collection technique. The data obtained according to the subcategories included in the data collection tool were analyzed using the content analysis method. The frequency and percentage values of the findings were calculated and presented in tables. In the results of working, ıt was found that the most studies were done in 2019, the most theses were done at Balıkesir University and Bartın University, the most articles were published in the Journal of Computer and Education Research, thesis type studies were more than article type studies, and the least doctoral type thesis studies were conducted. The most studied learning area at the primary school level is Numbers and Operations; ıt has been determined that there are learning areas of Numbers and Algebra at the secondary education level, and studies are frequently conducted with secondary school students at the primary education level, with a sample size of 1-50. In addition, it was also concluded that qualitative research was mostly used as a research model, achievement tests and interview techniques were used as data collection tools, and qualitative data analysis methods were applied as data analysis methods. Different solution methods are used to eliminate misconceptions, difficulties experienced and mistakes made in mathematics education, and similar solutions are preferred in some studies; ıt has been observed that the solutions grouped under the category of alternative methods or techniques are more preferred, and among these, concept cartoons are used more than others. It is thought that the results of the study will contribute to researchers who will work in this field. At the end of the research, suggestions were presented to researchers who want to work on this subject.