Giresun il merkezi ve köylerinde kadın kıyafetleri, kıyafetlerin dokuma, örgü ve aksesuar özellikleri
  1. Tez No: 41245
  2. Yazar: KERİME ERGÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİRDEVS KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu araştırma Giresun il merkezinde ve merkez köylerinde geçmişi günümüze aktarma niteliğinde olanlarla, günümüzde var olan geleneksel, folklorik ve köy kadın kıyafetlerinin dokuma, örgü, model ve aksesuar özelliklerini tespit etmek ve gerekli görülenlerini belgelemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın yürütülmesinde konuyla ilgili yazılı kaynaklar taranmış, araştırma yöresinde gözlem ve incelemelerde bulunarak, kaynak kişi ve kurumlardan yararlanarak ele geçirilebilen fotoğraflar ve özellikle ata'dan kalma geleneksel kadın kıyafetleri ile köy kadın kıyafetini temsil eden günlük giysiler ve GİFSAD İmece Halk Dansları Topluluğu milli folklorik kadın kıyafeti ayrı ayrı incelemeye alınmıştır. İncelemeye alınan kıyafetler, kumaşı, üretim tekniği, lif, iplik, desen, biçim (model)'i giyim, süsleme ve aksesuar özellikleri ortaya konularak fotoğraflarla görüntülenmiştir. Giresun il merkezinde bulunan geleneksel kıyafetler bindallı, gelinlik, üç etek, cebken ve aksesuarlardan oluşmaktadır. Bu kıyafetler, sahibinden alınabildiği takdirde özel gün ve gecelerde genç kızlar ve kadınlar tarafından giyilmektedir. Merkez ilçeye bağlı tüm köylerde kadın giyimi aynıdır. Giyim tarzlarında da süslemeleri dışında farklılık bulunmamaktadır. Köy kadın giyiminin en belirgin özelliği kumaş seçiminde doğal liflerden dokunan kumaşları, model seçiminde de kullanım rahatlığına önem verilmesidir. Köy kadını giyimindeki renk uyumuna önem verdiğinden entari üzerine giydiği el örgüsü yeleklerde pastel renkleri tercih etmektedir. Köy kadın giyiminde geçmişten günümüze kullanımı hiç değişmeyen giyim unsuru keşan peştamalı ve oyalı başörtüleridir. Bu örtüler çember, yaşmak, şifon, namaz ve mevlüt örtüleridir.Yörenin engebeli arazisine uyum sağlayan ve yağışlı iklimine dayanıklılık gösteren kara lastik de köy kadının tercih ettiği bir ayak giyimidir. Köy kadını giyimini altın takılarla tamamlamaktadır. Bu takılar ekonomik duruma ve zevke göre çeşitlilik göstermektedir. Giresun il merkezi ve köylerinde kadın giyimini oluşturan giyim unsurları kullanılan kumaş, süsleme ve kullanım yerine göre değişik isimler almaktadır. Bunlar; Giresun il merkezi ile merkez köylerde kadın giyimi arasındaki farklılık sosyal yaşantının değişikliğinden kaynaklanmaktadır. Giresun ili milli foklarik kadın kıyafeti GİFSAD imece Halk Dansları Topluluğu'na aittir. Bu kıyafet çember, yelek, entari, şalvar, çorap, siyah kundura ve takıdan oluşmaktadır. Bu topluluk oyunları ve giyimi ile yörenin özelliklerini temsil etmektedir. İncelenen giyim unsurlarında özellikle köy kadın giyiminde geçmişten günümüze çok fazla değişiklik bulunmamaktadır. Oyalar ve peştemallar özelliklerini aynen korumuşlardır, Araştırma yöresinde el sanatları çerçevesinde yapılan eskiden kullanılan işlemeli önlük, peşkir ve çentik gibi ürünlere de rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was planned and executed in order to establish the peculiarities of weaving, knitting, model and accessories of the traditional and folkloric costumes of women, that bring past to present and the ones which exist today in ventral Giresun and its villages. The literature regarding the subject was searched and observations were made in the research area. The photographs obtained from local associations and persons, the traditional costumes inherited from the ancestry, the daily dresses of village women and the national folkloric costumes of“İmece Folk Dance Group”were taken into investigation one by one. These costumes were photographed by introducing the peculiarities if cloth, manufacturing techniques, fibre, thread, design, model, ornaments and accessories. The traditional costumes of central Giresun consist of“bindallı”,“gelinlik”,“üçetek”,“cepken”and the accessories. These costumes may be worn by young girls and women for special days and nights. The woman costumes are similar in all the villages of Giresun. There is no difference except ornaments in the form of dressing. The most definite peculiarities of the village women clothing are; the selection of clothes women by natural fibres and the selection of comfortable models. Due to given significance to the color harmony, she prefers pastel colors for hand woven waistcoat which is worn over loose robe. The dressing elements whose use have not been changed from past to present are; the Keşan towel and the embroided head scarves. These head scarves are called;“çember”,“yaşmak”,“şifon”,“namaz örtüsü”and“mevlüt örtüsü”. The black rubber shoes are also something that a village woman prefers which is durable against rainy climate and steep and uneven ground surface of the region. The village woman completes her dress with golden jewelry. It may vary depending upon economical position and personal taste. The dressing elements may take different names according to the cloth used, ornaments and the purpose of use in central Giresun and its villages. These names are; Göynek : Shirt, flannel, undershirt İç entari : Under robe IIITakı Beşyüzlük, Ottomon.Trabzon bracelet, neec lace The difference between the dressing of central Giresun and its villages originates from the difference of social life. The national folkloric women costumes of the province of Giresun belong to“İmece Folk Dance Group”(GIFSAD). This costume consists of heads carve, waistcoat, loose robe, baggy trousers, socks, black shoes and jewelry. This group represents the character of the region with its dances and costumes. The elements of the dressing of the village women which were investigated, have not changed significantly from past to present. Embroidery and the towels have precisely preserved their character over the years. The materials such as, embroiled aprons, napkins were also sieved which were produced by the handwork's center in the research area. IV