Kronik metilglioksal uygulaması ile sıçanların kan ve dokularında oluşan oksidatif değişimler üzerine karnozin ve resveratrolün etkileri
The effect of carnosine and resveratrol on oxidative changes in plasma and tissues of chronically methylglyoxal-treated rats.
  1. Tez No: 412478
  2. Yazar: ZÜLBİYE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEŞARET NECLA TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Metilglioksal (MG) hiperglisemik koşullarda proteinlerin glikasyonu, glikozun otooksidasyonu, lipit peroksidasyonu ve glikolitik ürünlerden oluşan bir dikarbonil bileşiktir. Eksojen olarak da alınmaktadır. Organizmada ileri glikasyon son ürünleri (AGE) ve ileri lipit peroksidasyon son ürünlerinin (ALE) ön maddesidir ve prooksidan etkiye sahiptir. Karnozin (KAR) güçlü antioksidan özelliklere sahip bir dipeptiddir. Resveratrol (RES) ise antioksidan etkili bir polifenol bileşiğidir. Çalışmamızda in vivo MG uygulamasının serum ve eritrositler ile karaciğer ve böbrek dokularında lipit ve protein oksidasyonu ve glikasyon ürünleri üzerine etkisi incelendi. Ayrıca, KAR ve RES tedavisinin MG'ye bağlı toksik etkileri önleyip önlemediği araştırıldı. Sıçanlara MG içme suyu ile günlük doz (100-300 mg/kg) kademeli olarak arttırılarak 10 hafta süre ile verildi. Bu süreçte MG ile birlikte KAR (250 mg/kg; i.p.) ve RES (10 mg/kg; i.p.) uygulandı. Serumda glikoz ve früktozamin düzeyleri, serum ve dokularda reaktif oksijen radikalleri (ROS), malondialdehit (MDA), protein karbonil (PC), proteinlerin ileri oksidasyon ürünleri (AOPP) ve AGE düzeyleri tayin edildi. Ayrıca glutatyon düzeyleri ve total antioksidan kapasite ile antioksidan enzim aktiviteleri ölçüldü. MG uygulaması serum glikoz düzeylerini, karaciğer ve böbrek fonksiyon test değerlerini etkilemedi. Serumda değişmeyen ROS düzeyleri dokularda arttı. MG uygulaması ile MDA, PC ve AOPP düzeyleri serum ve karaciğerde arttı, böbrekte ise değişmedi. Antioksidan göstergeler MG uygulamasından etkilenmedi. Ayrıca, serumda früktozamin ve AGE düzeylerinin arttığı, karaciğer ve böbrekte ise AGE düzeylerinin değişmediği bulundu. KAR ve RES tedavilerinin serum ve karaciğerde prooksidan durumu ve serumda glikasyon ürünlerindeki artışı azalttığı saptandı. Buna göre, KAR ve RES tedavisinin normoglisemik koşullarda MG'ye bağlı görülen toksisiteyi azaltmada etkili bir yöntem olduğu açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Methylglyoxal (MG) is a dicarbonyl compound that is generated from protein glycation, glucose autooxidation, lipid peroxidation and glycolitic metabolites. Being precursor of both advanced glycation end products (AGE) and advanced lipid peroxidation end products, it is prooxidant. Carnosine (CAR) and resveratrol (RES) are antioxidant compounds.In this study, effect of in vivo MG application on protein and lipid oxidations and glycation products is investigated in rat serum, erythrocyte, liver and kidney. Preventive effects of CAR and RES on MG toxicity is also searched. MG was given to rats in drinking water for 10 weeks and its dose (100-300 mg/kg) was increased step wisely. CAR (250 mg/kg;i.p) and RES (10 mg/kg;i.p) were applied with MG. Levels of serum glucose and fructosamine, and reactive oxygen species (ROS), malondialdehyde (MDA), protein carbonyl (PC), advanced oxidation products of proteins (AOPP), AGE and glutathione, antioxidant potential and antioxidant enzyme activities were determined in serum and tissues. Serum glucose levels and values of liver and kidney function tests were observed unaffected. ROS levels were unchanged in serum but increased in tissues. MG application was found to increase serum and liver MDA, PC and AOPP. Antioxidant parameters were unaffected by MG. Besides increased fructosamine levels, AGE also increased in serum but not in the tissues. Both CAR and RES were observed to decrease the elevation of prooxidant state of serum and liver and also the increased serum glycation products. Accordingly, individual CAR and RES treatments appear to prevent the toxicity induced by MG in normoglycemic condition.