Yüksek yağlı diyetle beslenen fare modellerinin yağ dokularında ileri glikasyon ürünlerinin incelenmesi
Exami̇nati̇on of advanced glycation products in adipose tissues of mouse models fed a high-fat diet
- Tez No: 857415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN YILMAZER, DR. ŞERMİN DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Obezite, alınan enerji ile harcanan enerji arasındaki dengesizlik sonucu alınan enerjinin çok daha fazla olmasıyla birlikte kişilerin vücudunda fazla yağ birikmesi sonucu ağırlık artışı olarak tanımlanabilir. Obezite prevelansı her geçen gün artmakta birlikte dünya çapında önemli bir halk sağlığı problemi olarak karşımıza çıkar. Obezite etiyolojisi çok faktörlü olup genetik ve çevresel faktörlerden etkilenmektedir. Yağ dokusu, alınan enerjinin fazla olmasıyla birlikte ve fazlalığın triaçilgliserol olarak vücutta depolanmasıyla meydana gelmektedir. Yağ dokusunun birçok farklı görevi olmakla beraber en temel görevi enerjinin depolanmasıdır. İnsanlarda beyaz adipoz doku ve kahverengi adipoz doku olmak üzere iki farklı şekilde adipoz dokusu bulunduğu bildirilmektedir. İleri glikasyon ürünleri (AGE) hem vücutta endojen olarak üretilen hem de eksojen olarak dışardan alınabilen homojen olmayan ve kompleks bir yapıya sahip olduğu bilinmektedir. Glioksal (GO) ve metilglioksal (MGO) AGE'nin öncülleridir. Kişilerin beslenme tarzları ve hareket durumunun az olması gibi birçok farklı etken AGE'nin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Literatürde yüksek beslenmeye bağlı olarak AGE miktarının arttığı bildirilmektedir. AGE'lerin çok fazla birikmesi sonucu kronik hastalıklarının oluşumuna yol açarlar. Bu çalışmada yüksek yağlı diyetle beslenen fare modellerinin adipoz dokularındaki AGE miktarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu yapılan çalışmada C57BL/6J soyundan 6 haftalık 30 adet dişi fare kullanılmış olup çalışma grupları kontrol ve obez olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Çalışma İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi'nde Kasım /2022-Mayıs /2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılacak olan dokular İstanbul Üniversitesi Aziz Sancar Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsünden sağlanmıştır ve laboratuvar çalışmaları İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Helal Gıda Ar- Ge Laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, %60 kcal/ yağ katkılı yem ile beslenerek obezite modeli oluşturulmuştur. Kontrol grubu %10 yağ katkılı yemle beslenirken obez gruplar (D1 ve D2) %60 yüksek yağlı yem ile beslenmiştir. Çalışmada farelerin adipoz dokularındaki glioksal ve metilglioksal miktarları HPLC metodu kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda gruplar arasında GO ve MGO bakımından anlamlı bir sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity can be defined as weight gain as a result of the accumulation of excess fat in the body of the person, as a result of the imbalance between the energy taken and the energy spent. The prevalence of obesity is increasing day by day, and it is an important public health problem worldwide. The etiology of obesity is multifactorial and is affected by genetic and environmental factors. Adipose tissue is formed by excess energy intake and by storing excess in the body as triacylglycerol. Although adipose tissue has many different functions, its most basic task is to store energy. It is reported that there are two different types of adipose tissue in humans: white adipose tissue and brown adipose tissue. It is known that advanced glycation products (AGE) have an inhomogeneous and complex structure that can be produced both endogenously and exogenously in the body. Glyoxal (GO) and methylglyoxal (MGO) are precursors of AGE. Many different factors, such as people's diet and low physical activity, cause AGE to occur. It is reported in the literature that the amount of AGE increases due to high nutrition. As a result of excessive accumulation of AGEs, they lead to the formation of chronic diseases. In this study, it was aimed to investigate the amount of AGE in the adipose tissues of mouse models fed a high-fat diet. In this study, 30 6-week-old female mice of C57BL/6J strain were used and two groups were formed as control and obese study groups. The study was carried out at Istanbul Sabahattin Zaim University between November / 2022 - May / 2023. The tissues to be used in the research were obtained from Istanbul University Aziz Sancar Experimental Medicine Research Institute and laboratory studies were carried out in Istanbul Sabahattin Zaim University Halal Food R&D Laboratory. In the study, an obesity model was created by feeding with 60% kcal/fat added feed. While the control group was fed with 10% fat added feed, the obese groups (D1 and D2) were fed with 60% high fat feed. In the study, glyoxal and methylglyoxal amounts in adipose tissues of mice were analyzed using HPLC method. As a result of the analysis, a significant result was obtained between the groups in terms of GO and MGO.