Meme kanseri olgularında TGFBR1 ve SMAD7 genetik varyasyonlarının incelenmesi
Investigation of TGFBR1 and SMAD7 genetic variation in breast cancer patients
  1. Tez No: 412482
  2. Yazar: BURCU ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ÜMİT ZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
TGF-BR1, TGF-B ailesi üyelerinin sinyal iletimine aracılık eden transmembranik yerleşimli serin-treonin kinaz ailesine ait reseptörlerdendir . Sitoplazmadan çekirdeğe kadar sinyal akışında rol oynayan Smad proteinlerinin fosforilasyonunu sağlamaktadır. Smad protein ailesi üyesi olan Smad7 TGF-β sinyalini başlatan Smad2/Smad4 kompleks formunun oluşmasını ve R-Smad'ların TGFBR1 reseptörle etkileşimini engelleyerek TGF-B sinyalini inhibe etmektedir .TGFBR1 ve Smad7 geninde TGFB sinyalizasyon mekanizmasında etkili olan çeşitli polimorfizmler tanımlanmıştır . Reseptörleri ve proteinleri kodlayan genlerdeki nokta mutasyonları sinyalin inaktivasyonuna neden olarak kanser, fibrozis, enflamasyon gibi hastalıkların oluşmasına yol açar. Çalışmamızda, meme kanseri tanısı konmuş kadın hastalarda ve sağlıklı kadın kontrollerde, TGFBR1 geninde bulunan Int7G24A ve Smad7 geninde yer alan Intron 3 C/T polimorfizmleri incelenerek, genotip ve allel frekanslarının saptanması amaçlanmıştır. PCR, RFLP ve jel elektroforez teknikleri kullanılarak meme kanseri tanısı konulmuş 115 kadın hasta ve 101 sağlıklı kadın kontrolde bu polimorfizmler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
TGF-BR1 is a member of serine-threonine kinase reseptor family that mediates TGF-B family members signal transdustion as a transmembrane. It provides phosphorylation of Smad proteins that play role in signal flow from cytoplasm to nucleus. Smad 7 that is a Smad family of proteins member inhibits TGF- signaling by preventing the complex form of Smad2-Smad4 that start TGF-B signaling and R-Smad and TGF-R1 interaction. It has been identified various TGF-R1 and Smad 7 gene polymorphisms that are effective in TGF-B signaling mechanism. Point mutation in genes encoding proteins and receptors may result with inactivation of signalling and could lead to occurance of dissease such as cancer, fibrosis and inflammation. In our study we are aimed to determine the genotype and allele frequencies of TGF-R1 Int7G24A and Smad7 C/T gene located in intron 3, in breast cancer diagnosed female patients and healthy female controls. The polymorphisms were determined in 115 breast cancer diagnosed female patients and 101 healthy female control by using PCR-RFLP and gele electrophoresis techniques.