Meme kanseri olgularında CD44+/CD24- kanser kök hücre dağılımı ve prognostik faktörler ile ilişkisi
The percantage of CD44+/CD24- breast cancer stem cell in breast cancer and correlation between the prognostic factors and the percantage
- Tez No: 293501
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM UYGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalısmanın amacı, CD44+/CD24- hücre yüzdesi ile klinikopatolojik veprognostik faktörlerin iliskisini arastırmaktır.Materyal ve metod; çalısmaya meme kanseri nedeni ile opere edilen 23 bayanhasta dahil edildi. Hastaların yas ortalaması 46.65±10.98 (min-max: 24-79) yıl olupbu hastaların %52.2'si (12 hasta) erken evre, %47.8'i (11 hasta) ileri evrede idi.Alınan tümör dokuları enzimatik olarak parçalandı; sonrasında yüzey belirteçantikorları kullanılarak CD44+/CD24-/Lin- hücre fenotipi ve hücrelerin yüzey belirteçekspresyonlarına göre yüzdesi belirlendi. Hasta evrelemesi için TNM evrelemesi vegrade için patolojik değerlendirme kullanıldı.Sonuçlar; hastaların %65.2'sinde (15 hasta) ER/PR, %38.4'ünde (8 hasta)Cerb2 pozitif saptandı. ER/PR pozitif hastaların hepsinde ER pozitif iken 11 hastada(%47.8) PR pozitif saptandı. Tümör dokularının hepsinde CD44+/CD24- hücrelermevcuttu. Tümörlerdeki CD44+/CD24-/Lin- hücrelerin dağılımı ortalama 1.43±1.6(min-max: 0.12-4,8) idi. CD18+ hücrelerin dağılımı ortalama 27.9±26,5 ve MUC1+hücrelerin dağılımı ortalama 6.07±11.34 bulundu. ER/PR durumuna ve CD18+ hücredağılımı arasındaki iliskiye bakıldığında CD18+ dağılımının PR pozitif olanhastalarda anlamlı olarak yüksek olduğu saptandı (p=0.042). CD44+/CD24-/Linhücredağılımı ile menopoz durumu, evre, grade, lenf nodu sayısı, hormon durumuve HER2 durumu arasında bir korelasyon saptanmadı.Tartısma; çalısmamızda literatüre benzer sekilde tümör dokularının hepsindeCD44+/CD24- hücrelerin bulunduğu ve bu hücrelerin yüzde ortalamasının%1.43±1.16 olduğu görüldü. Çalısmamızda erken evre hastalıkta istatistiksel olarakanlamlı olmasa da bu hücre dağılımının yüksek olduğunu bulduk. Prognostikfaktörler ile CD44+/CD24- hücre dağılımı arasında istatistiksel anlamlılık gösterenbir iliski saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the correlation between the percantagesof CD44+/CD24- cells and clinicopathologic and prognostic factors.Material and Method; 23 women who undergo surgery for breast cancerenrolled in our study. Mean age of the patients was 46.65±10.98 (min-max: 24-79)years and 52.2% of the patients were in early stage breast cancer (12 patient), 47.8%of the patients were in advance stage breast cancer (11 patients). Tumor tissues thatis taked from surgery, were broken up enzymatically and after then, using surfacemarkers antibodies we idendified CD44+/CD24- cell phenotype and percentage wasdetermined by surface marker expression of the cells. TNM staging was used forpatients staging and pathological evulation was used for grade.Results; 65.2% of the patients were positive for ER/PR (15 patients) and38.4% of the patients were positive for Cerb2 (8 patients). All of the patients withER/PR positive were ER positive while 11 patients ((47.8) were PR positive.CD44+/CD24- cells were present in all tumor tissues. In tumors, the mean proportionof the CD44+/CD24- cells was 1.43±1.6 (min-max: 0.12-4,8). The mean percentageof CD18+ cells and MUC1+ were found 27.9±26,5% and 6.07±11.34%, respectively.When we investigated the correlation between the percentage of CD18+ cell andER/PR status, in PR positive patients, the percentage of CD18+ cell was determinedsignificantly higher than PR negatif patients (p=0.042). We did not found correlationbetween the percentage of CD44+/CD24- cells and menopause status, stage, grade,number of lymph nodes, hormon status, Cerb2 status.Discussion; In our study we observed that CD44+/CD24- cells were present inall tumor tissues and the mean percentage of this cell was 1.43±1.16%. In our study,the percentage of CD44+/CD24- cell was higher in early stage disease although it wasnot statistically significant. The correlation was not found between prognostic factorsand the percentage of the CD44+/CD24- cells.