Meme kanseri olgularında metastaz tayininde laboratuarın yeri ve güvenilirliği
Assessment of brochemical tests to screen for metastases in patients with breast cancer
- Tez No: 79853
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖBER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
41 ÖZET Meme kanseri olgularında primer tedavi sonrası takip genel bir uygulamadır. Nükslerin asemptomtik dönemde erken yakalanması amacı ile çeşitli biyokimya testleri, tümör markerlan ve radyolojik tetkikler kullanılmaktadır. Bu çalışmamızda kliniğimizde takip edilen meme kanseri olgularının laboratuar verileri retrospektif olarak irdelenmiş; ve laboratuar değerlerinin karaciğer ve kemik metastazı tayinindeki duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif kestirim değerleri ve güvenilirlikleri değerlendirilmiştir. Kliniğimizde meme kanseri olgularının takibinde, laboratuar tetkiki olarak ilk beş yıl altı ayda bir ve takiben yılda bir LDH, SGOT, SGPT, Total Bilirubin, ALP ve kalsiyumdan oluşan biyokimya tetkikleri uygulanmaktadır. Karaciğer metastazı tayininde klinik ve bilirubin en yüksek özgüllük ve en yüksek pozitif kestirim değerlerine sahiptir. Ancak duyarlılıkları oldukça düşüktür (sırasıyla %42.2 ve %21.9). ALP, LDH ve Total Bilirubin değerlerinde üst normal sınır değerinin iki katı ve üzerinde yükselme gözlenen olgularda pozitif kestirim değerinde belirgin artış gözlenmiştir. Kemik metastazı tayininde ise sempton en yüksek duyarlılık (%74.3), özgüllük (%89), ve pozitif kestirim değerine (%91.8) sahiptir. Kalsiyumun özgüllüğü %94.7 olmakla beraber duyarlılığı sadece %7.2 olarak tespit edilmiştir. Pozitif kestirim değerleri ise kalsiyum için %69.6 ve ALP için %49.4 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak detaylı anamnez ve fizik muayene meme kanseri olgularının takibinde temel noktayı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY Follow-up tests for patients after diagnosis and primary treatment of breast cancer are routinely performed. However, the usefulness of these follow-up parameters remains unclear. Many different types of material have been found that may be elevated in the serum of patients with disease. However, no markers specific for breast cancer have been discovered and those currently available lack the sensitivity and specificity for the early detection of the recurrent disease. We have investigated the role of alkaline phosphatase, LDH, SGOT, SGPT and serum bilirubin for the detection of liver metastases; and ALP and serum calcium for the detection of bone metastases. The diagnostic value of clinical finding suggestive of liver metastases was comparable to that of serum bilirubin for detection of liver metastases; but both had very low sensitivity (42% and 21.9% respectively). Serum alkaline phosphatase, LDH and bilirubin levels elevated by a minimum of a factor of at least two times had higher predictive value to indicate the presence of liver metastases. For detection of bone metastases, symptom had the highest positive predictive value when compared with alkaline phosphatase and calcium. It is concluded that periodic history and physical examination are the most important components in the follow-up of breast cancer patients.