Farklı tekniklerle üretilen barların pasif oturum ve mekanik özelliklerinin birbiri ile kıyaslanarak değerlendirilmesi
The evaluation of passive fit and the mechanical properties of the bars produced with different production techniques
  1. Tez No: 412499
  2. Yazar: DEMET ÇAĞIL AYVALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE GÖKÇEN RÖHLİG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Dental implantlar, günümüzde tam dişsizlik olgularında, hastanın kaybetmiş olduğu fonksiyon, fonasyon ve estetiği geri kazandırmada oldukça başarılı bir tedavi yöntemidir. Sert ve yumuşak doku kayıplarını kompanse edebilmek amacıyla overdenture protezlerden yararlanılırken, tutuculuk ve stabilizasyon açısından diğer tutuculara göre klinik olarak daha başarılı olan bar tutuculardan sıklıkla yararlanılmaktadır. Uzun dönemde, implant çevresi kemik ve yumuşak doku sağlığının, implant dayanak ve vida gibi komponentlerinin mekanik başarısının idamesi için, overdenture protezlerde uygulanan bar metal alt yapısının pasif oturumu ciddi öneme sahiptir. Bu amaçla biz de çalışmamızda başarılı bir şekilde uygulanan konvansiyonel döküm tekniği ile teknolojinin gelişmesi ile beraber kullanımı yaygınlaşan CAD/CAM tekniği ile üretilmiş barların pasif oturumları değerlendirildi. 10 adet konvansiyonel döküm tekniği ile, 10 adet CAD/CAM tek tarama tek üretim tekniği ile, 10 adet de CAD/CAM terk tarama çoklu üretim tekniği ile üretilen barların pasif oturumları ATOS So High End 3D Digitizer cihazı ile değerlendirildi. Pasif oturumları değerlendirilen bar örnekler prova, 1.yıl , 3. Yıl ve 5. Yıl kullanımları taklit edecek şekilde yorgunluğa uğratıldı. Değerlendirmeler sonucunda, konvansiyonel döküm tekniği ve CAD/CAM tekniği ile üretilen barlar, klinik olarak kabul edilebilir pasif oturum değerlerine sahip çıkmıştır. Gruplar içi karşılaştırmada CAD/CAM tekniği ile üretilen barların pasif oturum başarısının konvansiyonel teknik ile üretilen barlardan daha az olduğu görülmüş olup, bu durumun teknisyen hassasiyetine bağlı bir değişken olabileceği fikri oluşmuştur. Farklı teknisyenler ile aynı cihazlarlar kullanılarak yapılacak bir çalışma, çalışmamızı desteleyecek nitelikte olacaktır. Tüm örneklerde zamana bağlı yorulmada vida gevşemesi söz konusu olmuştur. Bu durum metallerde zamana bağlı yorulmalarının söz konusu olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Anahtar Kelimeler : Bar, Konvansiyonel Döküm Tekniği, CAD/CAM, Overdenture
Özet (Çeviri)
The most common problem associated with the management of edentulous patient is severe loss of hard and soft tissues. In such situations, implant and tissue supported ovendentures are the choice of treatment and can bring the function, fonation and the aesthetic back. Bar retained overdentures are most retentive ones to the rotational and the vertical chewing forces but bars have to fit passively on the implants to obtain the health of hard and soft tissue around the implant and the survival of the mechanic parts of the implants. For this purpose we produced 10 bars with Conventional production technique, 10 bars with CAD/CAM production per scan technique, 10 bars with CAD/CAM one scan and production technique. The passive fit of the bars were calculated with Atos So High End 3D Digitizer. The bar specimens were tired to imitate the usage of the tryouts, 1. Year, 3. Year , and 5. Year . According to the results both conventional and CAD/CAM production techniques have clinically acceptable passive fit values. CAD/CAM bar specimens' passive fit values are higher than the conventially produced bar specimens. This might be affected by the technicians' skills. All specimens showed screw loosening. This situation proved that metals are affected by strenuous force in time.