Kardiyak sendrom X hastalarında MTHFR C677T gen mutasyonunun belirlenmesi
Determination of the mutation of the MTHFR C677T in cardiac syndrome x patients
- Tez No: 412498
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÖZYAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Genetik, Kardiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Genetics, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kardiyak Sendrom X (KSX) terimi, göğüs ağrısı olan, stres testi pozitif olan ve anjiyografide normal epikardiyal koroner arterleri olan hastaları tanımlar. Sendromun etiyolojisi tam olarak bilinmemekle beraber, patofizyolojisinin bozulmuş koroner akım ile sonuçlanan endotel disfonksiyon ile ilişkili olabileceği ile ilgili yaygın bir görüş birliği bulunmaktadır. KSX'in patogenezinden ağırlıklı olarak mikrovasküler disfonksiyon sorumlu tutulmaktadır. KSX'teki mikrovasküler disfonksiyon, tüm hastalarda aynı olması beklenmeyen, birden çok mekanizmaya bağlı olabilir. Endotel disfonksiyonu hipertansiyon, diyabet, sigara kullanımı, hiperkolesterolemi ile ilişkilidir ve aynı zamanda yüksek homosistein seviyesi ile de ilişkili bulunmuştur. Homosistein artışının, vazodilatör maddelerin üretimini ve düz kaslardaki biyokullanımlarını azaltıcı şekilde etkileyerek endotel fonksiyonlarını bozabildiği öne sürülmüştür. Metilentetrahidrofolat redüktaz (MTHFR) enzimi, homosisteinin remetilasyon döngüsünde görev yapar. MTHFR geninde görülen bazı mutasyonlar, enzimde inaktivasyon oluşturarak, kardiyovasküler ve serebrovasküler hastalıklar için önemli bir risk faktörü olan hiperhomosisteinemi ve homosistinüri oluşmasına neden olur. Bu çalışmada, KSX'in patofizyolojisinde rol oynadığı düşünülen endotel disfonksiyonunun MTHFR genindeki C677T mutasyonuyla olan ilişkisinin genetik temeller ile açıklanması amaçlanmıştır. Çalışmamızda KSX tanısı konulmuş 176 hasta ile benzer yaş ve klinik özellikler gösteren 196 asemptomatik sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu MTHFR geni C677T bölge mutasyonu açısından karşılaştırıldı. Sonuç olarak hasta ve kontrol grupları arasında mutasyon açısından anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Bu da KSX'te homosistein metabolizmasının endotel disfonksiyon ve dolayısıyla mikrovasküler dolaşıma etkisinin doğrudan olamayacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Cardiac Syndrome X (CSX) refers to patients with chest pain, positive stress test, and normal epicardial coronary arteries by angiography. The etiology of CSX is uncertain but there is an emerging consensus that the pathophysiology is related to endothelial cell dysfunction, resulting in impaired coronary flow reserve. Microvascular dysfunction is mainly responsible for the pathogenesis of CSX. Microvascular dysfunction in CSX may be due to several mechanisms which can vary in all patients. Endothelial dysfunction is associated with hypertension, diabetes, smoking and hypercholesterolemia, and was also found to be associated with elevated levels of homocysteine. It has been suggested that the increase of homocysteine may impair endothelial function by affecting the production of vasodilator substances and so reducing the bio-use in smooth muscle tissues. Methylene tetra hydro folate reductase (MTHFR) enzyme is responsible for remethylation cycle of homocysteine. Some mutations in MTHFR gene causes enzyme inactivation and this leads to hyperhomocysteinemia and homocystinuria which are potential risk factors for cardiovascular and cerebrovascular diseases. In our study we aim to explain relation between MTHFR gene C677T mutation and CSX through genetic basis. In according to this we compare 176 consecutive patients diagnosed as CSX with a control group made of 196 consecutive asymptomatic patients with similar age and clinical features regarding MTHFR gene C677T region mutation. Eventually, homocystein metabolism has no direct effect on endothelial dysfunction hence microvascular circulation since there was no significant difference between case and control group.