Yeni bir finansman tekniği olarak varlığa dayalı menkul kıymetleştirme uygulaması
Asset securitization as a new financing technique
- Tez No: 41252
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVZAT GÜRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Uluslarası finans piyasaları, 1970'li ve özellikle 1980' li yıllarda uluslarası finans sistemini etkileyen gelişmelere bağlı olarak çeşitli finansal yeniliklerle tanışmıştır. 1980'li yıllarda dikkat çekici gelişmeler kaydetmeye başlayan finansal yenilikler arasında forward, future, swap, option ve varlığa dayalı menkul kıymetleştirme gibi bilanço-dışı finansman teknikleri yeralmaktadır. Varlığa dayalı menkul kıymetleştirme tekniği, kredi kurumlarının bilançolarındaki varlıkların ikincil pi yasada pazarlanabilir menkul kıymetler haline dönüştü rülmesi süreci olarak tanımlanabilir. Bu süreçte yaratılan menkul kıymetlere varlığa dayalı menkul kıymetler adı verilmektedir. Varlığa dayalı menkul kıymetler ödeme aktarmalı sertifikalar, varlığa dayalı tahviller ve ödeme aktarmalı tahviller olmak üzere başlıca üç grupta toplanmaktandır. Varlığa dayalı menkûl kıymetleştirmeye konu olan varlıklar arasında otomobil kredileri, kredi kartı alacakları, leasing alacakları, factoring alacakları, ticari ipotekler ve alacağa dayalı finansman bonosu programları yer almaktadır. ABD 'de başlayan varlığa dayalı menkul kıymetleştirme uygulaması 1980'li yılların ortalarından itibaren Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, İsveç, Norveç, Finlandiya gibi Avrupa Ülkeleri ile Japonya, Avustralya, ve Yeni Zelanda'da gelişme göstermeye başlamıştır. Türkiye'deki varlığa dayalı menkul kıymetleştirme uygulaması, bankacılık sisteminin rezerv gereksinimlerini azaltma, likiditeyi artırma ve etkin bir ikincil piyasanın geliştirilmesine yönelik bir çerçevede gelişmektedir.
Özet (Çeviri)
in 1970 '9 and especially 1980 's, International finan ce markets met different financial innovations depend ing on developments which affect international finance system among the financial innovations which appears noticeable developments, off-balance sheet financial techniques such as forward, future, swap, option and asset securitization involves. The technique of asset securitization can be defined as process of transformation of credit institutions assets of their balance sheet to marketable securities in the secondary market. In this process securities which is created in this process are called as asset backed securities. Asset backed securities consists of three groups such as pass through certificates, asset asset backed bonds and pay through bonds. Automobile loans, credit card receivables, leasing receivables, factoring receivables, commercial mortgages and recei vables backed commercial paper programs can be seouri- tized. Asset securitization which starts in America has deve= loped in European countries such as England, France, Italy, Spain, Germany, Sweden, Norway, Finland and in Japan, Australia and New Zeland since the mid of 1980's In Turkey, asset securitization which begins in 1992, develops as the reduction of reserve requirements of banking system, improving of liquidity and developing of an efficient secondary market.