Uluslararası sözleşmelerde insan hak ve hürriyetlerinin kötüye kullanılmaması ilkesi
- Tez No: 41250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL AKI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Hukukun amacı kişiyi korumaktır. Kişiyi korumak ise hak ve hürriyetlerini güvence altına almakla olanaklıdır. İnsan hak ve hürriyetlerinin en büyük güvencesi, Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Sözleşmeleri'dir. Bu bağlam da olmak üzere Uluslararası İnsan Hakları Sözleşmeleri hak ve hürriyetleri iki acıdan ele almış ve düzenlemiştir : - Hak ve Hürriyetlerin tanınması ve yaygınlaştırılması; - Hak ve Hürriyetlerin Kötüye Kullanılmasının önlenmesi. Hak ve Hürriyetler alanında yapılan çalışma ve araştırmalarda genelde bu amaçlardan birincisi üzerinde durulmakta, hemen tüm hukuksal belge ve düzenlemelerde“Hak ve Hürriyetlerin Kötüye Kullanılmaması ”seklinde genel bir ilke olarak düzenlenen bu ikinci amaç gözardı edilmektedir. İnsan Hak ve hürriyetleri adına gerçekleştirilen bunca hukuksal düzenleme ve örgütsel yapıya rağmen ulusal ve evren sel düzeyde gerekli barış ve huzur ortamının hâlâ sağlanamamış olmasının temelinde, bizce, hak ve hürriyetlerin ulusal ve/veya uluslararası düzeyde henüz yeterince tanınmamış olma sı değil; - az ya da çok - tanınmış olan Hak ve Hürriyetlerin Kötüye Kullanılması gerçeği yatmaktadır. Görev, yetki ve sorumlulukları da içeren hak ve hürriyetlerin; birey, toplum ve devlet eliyle öngörüldükleri amaç ve kapsamı aşar biçimde kullanılması seklinde ortaya çıkan bu phenomene (olgu), ulusal ve uluslararası düzeydeki tüm demokratik kurum ve kuruluşların, bireysel ve toplumsal ahlaki değerlerin yozlaşmasına yol açan bir hastalık haline gelmiştir. Bu çalışma, hukuk adına hukuksuzluğun hüküm sürdüğü, adalet adına adaletsizliğin dağıtıldığı, insan hak ve hürriyetleri adına işkence, soykırım ve asimilasyon yöntemlerinin uygulandığı günümüz dünyasının paradoksal yapısını şekillendiren bu çağdaş hastalığın önlenmesine yönelik hukuksal düzenlemeler İle, bu hastalığın ulusal ve uluslararası toplum bünyesinde yaptığı tahribatın yaşamsal boyutlarını irdeleyip ortaya koymakta; sorunsal çıkmazların aşılmasına katkı sağlayacak çözümsel önerilerin altını çizmektedir. Her türlü eleştiri ve takdirlerinize sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
The aim of law is to protect the individual. It is possible to assure the rights and freedoms of individual only taking them under guarantee. The largest assurance of human rights and freedoms is the International Law and Universal Declaration of Human Rights. On this occasion, Universal Declarations of Human Rights have arranged and dealt with the rights and freedoms from two points of view : - Acceptance and generalization of Rights and Freedoms - Preventing the Abuse of Rights and Freedoms In the studies in the field of Rights and Freedoms, it is insisted generally on the first of those aims, and, the second; one which is arranged being the general aim as“No Abuse of Rights and Freedoas”has been neglected. This phenomena, which has come into being as the over coming use of the rights and freedoms, also including the tasks, authorities and obligations of the individual, community and the state, as they are taken into consideration, has become an illness which caused degeneration of individual and collective ethical values of all democratic associations and establishments in national and international levels. This study puts forward to the juridical regulations tending to the prevention of this actual illness which cons tructs the paradoxal structure of the world of today where there is an illegal rign on behalf of law, where inequita- bilty is distributed on behalf of justice, where tourture, ge nocide and assimilation methods are applied on behalf of human rights and freedoms, and, it underlines the analystic proposals which will contribute to problematic dilemma discussing the destruction this illness made in the structure of the national or international community. We tender to your criticism and appreciations.