Polikistik over sendromlu kadınlara uygulanan beslenme programının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of Effectiveness of the Dietary Plan for Women With Polycystic Ovary Syndrome
  1. Tez No: 412521
  2. Yazar: AFRA BAŞER ÖZKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, polikistik over sendromu (PCOS) tanısı konularak diyet polikliniğine yönlendirilmiş 25 kadının ve polikistik over sendromlu olmayıp diyet polikliniğine zayıflamak için gelmiş 25 kadının 3 ay boyunca bireye özgü beslenme ve düzenli egzersiz programı ile takip edilmesi ve beslenme tedavisinin ağırlıklarına ve doğru beslenme alışkanlıklarına etkisini belirlemek amacıyla planlanıp yürütülmüştür. PCOS'li olan ve olmayan kadınların üç aylık 3 ayrı ölçümle alınan vücut analizleri yapılmış (yaş, boy, ağırlık, beden kitle indeksi, yağdan gelen vücut ağırlığı, yağ yüzdesi, bel/kalça oranı) 3 ayın sonunda bu ölçümler değerlendirilmiştir. Bireylere uygulanan beslenme programında (BP) PCOS İçin önerilen BP uygulanmıştır. PCOS'de BP'ye uygun olan rafine gıdaların kesilmesi ve kompleks karbonhidratlara ağırlık verilmesi (%50-60), yağın azaltılması (%20–30) esasına dayanmaktadır. Beslenme programı yanında düzenli kardiyak egzersiz ile kilo verme süreci desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research study was planned and carried out as a 3-month-long personal nutrition and exercise program to follow 25 women that were directed to the nutrition clinic with a diagnosis of Polycystic Ovarian Syndrome (PCOS) and 25 women without PCOS who voluntarily applied to the nutrition clinic for weight loss purposes and to examine the impact of nutritional therapy on these women's weight and nutritional habits. Both groups of women, those with and without PCOS, went under comparative analysis of their bodies on 3 separate occasions which took measurements of their age, height, BMI (Body Mass Index), Body Fat Mass, body fat percentage, waist to hip ratio. At the end of the 3-month program these values were examined. The Nutritional Therapy approach consisted of cutting refined carbohydrates with an emphasis on complex carbohydrates (50-60% of total calories), also cutting the fat content down to 20-30% of total caloried. In addition to the Nutritional Therapy, weight loss plan was supported through regular cardio exercises.