Adli otopsilerde ölüm sebebinin değerlendirilmesinde histopatolojinin rolü ve önemi
The importance and role of histopathologic examination to determine cause of death in forensic autopsies
  1. Tez No: 412533
  2. Yazar: İLKNUR KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIRAY ZEYFEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş ve amaç: Otopsi, patolojik olayların saptanması, bunların klinik olaylar ve anamnezle ilişkilerinin ortaya çıkarılması ve rastlanılan değişikliklerin nedenlerinin belirlenmesini sağlayan son derece kapsamlı bir teknik bilgi ve uzmanlık gerektiren bilimsel bir yöntemdir. Geçmişten günümüze kadar bir eğitim aracı olarak kullanılmakta ve elde edilen verilerle birçok bilimsel araştırma için temel oluşturmaktadır. Bu çalışma, adli otopsi olgularında histopatolojik incelemenin ölüm sebebini belirlemedeki rolünü ve önemini araştırmayı amaçlamıştır. Gereç ve yöntem: Adli Tıp Kurumu İzmir Grup Başkanlığı Morg Dairesi'nde 2011-2013 yılları arasındaki üç yıllık zaman diliminde otopsisi yapılan erişkin yaş grubuna ait (18 yaş ve üzeri) olguların otopsi raporları retrospektif olarak incelenerek; olguların yaş, cinsiyet, olayın meydana geldiği zaman dilimi gibi demografik özellikler değerlendirilerek, raporların sonuç bölümünde yer alan ölüm nedenlerine göre histopatolojik incelemenin, kesin ölüm nedeninin belirlenmesine katkısı araştırıldı. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 53,95 ± 18,12 (18-103) yıl olup her iki cinsiyette de 18-49 yaş grubunun ilk sırada izlendiği tespit edildi. Histopatolojik incelemenin, olguların 106'sında (%4,0) ölüm nedenini tek başına belirlemede rol oynadığı, 1416'sında (%53,2) ölüm sebebini belirleyen tanıyı doğruladığı ve 306'sında (%11,5) ölüm nedeninin belirlenmesine katkıda bulunduğu, 836 olguda ise (%31,4) ölüm sebebini belirleyen tanı ile ilgili spesifik bulgular vermediği ya da kesin ölüm nedenini belirleyemediği tespit edilmiştir. Sonuç: Otopsi sonrası olgulardan alınan histopatolojik örneklerin daha çok ölüm sebebini belirleyen tanıyı doğrulmada yardımcı olduğu tespit edilmiş olup; tek başına ölüm nedenini belirlemede nispeten düşük etkisinin olması, ayrıca histopatolojik inceleme için örnek alınmasının getirdiği maliyet artışı, organların saklanması, kullanılması, depolanması ve atılmasının meydana getirdiği zorluklardan dolayı her otopsi olgusunda rutin histopatolojik inceleme yapmak yerine olgu bazında gerekli dokulardan örnek alınarak inceleme yapılmasının daha yararlı olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim and introduction: Autopsy is extremely comprehensive technical knowledge and expertise in the scientific method that, the detection of pathological events and their relationship with clinical history for uncovering and identifying the causes of changes. From the past to the present is being used as an educational method with many scientific research constitutes the basis for the data obtained. This study is aimed to investigate the role and importance of the histopathologic examination to determine the cause of death in forensic autopsies. Materials and methods: On the three-year period between 2011-2013 in the adult age group (18 years and older) retrospectively examined the autopsy reports of cases such as age, gender and demographic characteristics by evaluating the cause of death in the conclusion section of the report according to the histopathological examination of the contribution to the determination of the exact cause of death was investigated at Morgue Department of Forensic Medicine Institute of Izmir Group Chairmanship. Findings: The average age of the cases was 53,95 ± 18,12 (18-103) and the age group of 18-49 years was determined that in the first place in both sexes. Histopathological examination of the cases, in 106 cases (%4,0) histopathology play a role in determining the cause of death by alone, in 1416 cases (%53,2) confirmed the diagnosis in determining the cause of death, in 306 cases (%11,5) contributes to the determination of cause of death and in 836 cases (%31,4) there was no specific findings or diagnosis that determines the cause of death. Conclusion: After an autopsy, samples taken from cases with histopathological diagnosis has been found to help in determining the cause of death than relatively low impact in determining the cause of death by alone, also brought on by increase the cost of obtaining the sample and difficulties of the handling, storage and disposal it was considered that i would be more beneficial for sample taken from some cases instead of doing routine histopathological examination.