Çocukluk çağı obezitesinde anneksin A5 gen polimorfizmlerinin rolü
The role of annexin A5 gene polymorphisms in childhood obesity
- Tez No: 412539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI ÖMER ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hayati bir risk oluşturan anormal ya da aşırı yağ birikmesi olarak tanımlan obezite, küresel ve yaygın bir hastalık olup, morbidite ve prematür mortalite ile sonuçlanabilen, temel sağlık problemlerinden biridir. Çevresel ve genetik faktörlerin, obezitenin gelişimine katkıda bulunduğu çok iyi bilinmesine rağmen, obeziteye zemin hazırlayan genetik faktörler hala tam olarak anlaşılamamıştır. Anneksin (ANXA5), antikoagulatif fonksiyonu olan bir proteindir ve trigliserid biyosentezinde rol aldığı düşünülmektedir. Trigliseridler lipid ve enerji metabolizmasına dahildir. ANXA5 ve lipid metabolizması arasındaki ilişki, obezite açısından önemli olabilir. Bu çalışmada ANXA5 geninin iki farklı varyantı olan rs1050606 (-302T>G) ve rs11575946 (-1C>T) polimorfik bölgelerindeki değişimin çocukluk çağı obezitesi ile olan ilişkisi değerlendirildi. 200 obez çocuk ve 150 sağlıklı kontrol dahil edilen bu çalışmada TaqMan® Hidroliz Prob Kantitatif Real-Time Polimeraz Zincir Reaksiyonu (qPZR) Tekniği kullanıldı. Hasta ve kontrol gruplarına ait genotiplendirme analizleri sonucunda, ANXA5 geni her iki varyantının da çocukluk çağı obezitesi açısından bir risk faktörü oluşturmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Obesity, that is defined as unusual or excessive fat accumulation, is a universal and a common disease and because of the consequent morbidity and premature mortality, it is one of the major health concern. Although enviromental and genetic factors contributing to obesity development are well known, genetic factors predisposing to obesity are still not clearly understood. Annexin A5 (ANXA5) is a protein that functions anticoagulative and it is thought to have a role play in triglycerides biosynthesis. Triglycerides are included in the lipid and energy metabolism. The relationship between ANXA5 and lipid metabolism may be very important for obesity. In this study, the relation of two different variants of the ANXA5 rs1050606 (-302T>G) and rs11575946 (-1C>T) with childhood obesity were evaluated. TaqMan® Hydrolysis Probes Quantitative Real-Time Polymerase Chain Reaction (qPCR) Technique was used, in this study included 200 obese children and 150 healthy controls. As a result of the analysis of genotyping of the patients and the control group, the both variants of ANXA5 gene was not seen as a risk factor for childhood obesity.