Diz artroplastisi uygulanan hastalarda komponent yerleşiminin üç boyutlu analizi ve klinik sonuçlarla ilişkisinin değerlendirilmesi
Three dimensional analysis of component placemenent at total knee arthroplasty and relationship between clinical outcomes
  1. Tez No: 412589
  2. Yazar: MEHMET EMİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Total diz protezi (TDP) imalatçıları kemik implant uyumu artırmak için tibia ve femurda uyumu arttırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Istirahatte ve günlük yaşam faaliyetleri sırasında rezidüel ağrı TDA sonrası hastanın memnuniyetsizliği önemli bir nedenidir. Hiçbir belirgin bir klinik veya radyolojik açıklaması olmadan ağrının kaynağının tespiti için daha sensitif görüntüleme yöntemleri ile daha fazla araştırma gerektirmektedir. Bizim hipotezimiz tibia ve femoral komponentin, koronal, sagital ve aksiyal Hizalama hataları ve rotasyonel dizilimi TDA sonrası sonuçları etkilediği ve özellikle simetrik komponentlerde asimetrik tibia platosunda posterolateralden taşma yapması ve buna bağlı ağrı ve klinik skorlarda azalmaya neden olmasıdır . Genellikle bunlar daha karmaşık ve pahalı tıbbi muayenelerden ağrının düzeyini belirlemek hekim için zordur. TDA postoperatif ağrı dolayısıyla temel bir öneme sahiptir. Yüz kırk altı 146 TDA uygulanan hastalanın verileri retrospektif olarak TDA sonrası 45.2 ± 9.5 ayda femoral ve tibial komponent koronal sagital ve aksiyel dizilimi BT'de ölçüldü ve hastaların sonuç skoru ile karşılaştırıldı. 101 hastada tibia posterolateral çıkıntısı olduğu ve 76 hasta femur lateralde çıkıntı olduğu ve öellikle tibia posterolateral taşmanın fonksiyonel sonuç ve ağrı skorunu azalltığı bulundu. Bu çalışma aşırı boyutlandırma ve malingmentın TDA kötü klinik sonuçlara yol açabilileceğini klinik olarak doğruluyor ve özellikle posterolateralde taşma yapılmamamsına dikkat çekmektedir. Klinik sonuçları cerrahların implantasyon sırasında implantları büyük boy değil dikkat etmelidir ve bu normalden fazla sözde açıklanamayan ağrı durumunda ekarte edilmesinde fayda vardır.
Özet (Çeviri)
Manufacturers of total knee arthroplasty (TKA) have introduced narrower femurs and tibias to improve bone-implant fit. Residual pain during activities of daily living and/or at rest is a major cause of a patient's dissatisfaction after TKA. The management of a painful TKA, which has no obvious clinical or radiological explanation, requires further investigation with more sensitive imaging modalities. Our hypothesis was that component oversizing , rotational situations of tibial and femoral component, coronal , saggital and axial alingment errors can effect negatively influences the results after TKA. It is often challenging for the physician to determine what level of pain warrants these more complex and expensive medical examinations. One hundred and forty-six prospectively followed patients with 146 TKA were retrospectively assessed.The three dimensions of the femoral and tibial component alinments were measured on a postoperative CT-scan after 45.2 ± 9.5 after TKA surgery and were compared with patients outcome score. 101 patients presented tibia posterolaterally overhang and 76 patients presented femur laterally. We found that tibial and femoral component's overhang can reduce functional outcome and pain score , essipecially on posterolateral of tibia plateu. This study confirms that oversizing and malingment may lead to worse clinical results in TKA. The clinical consequences are that surgeons should pay attention not to oversize implants during implantation and that oversizing should be ruled out in case of so called unexplained pain.