Bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin pulse oksimetre kullanımı konusunda bilgi ve davranışlarının değerlendirilmesi
Assessment of knowledge and behavior of nurses using pulse oximeter in A university hospital
- Tez No: 412590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİGAR ÜNLÜSOY DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırma bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin pulse oksimetre kullanımı konusundaki bilgi ve davranışlarını değerlendirmek amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi'nde çalışan hemşireler (N=599) oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş, evrende yer alan hemşirelerin tümü araştırma kapsamına alınmış ancak araştırmayı kabul eden 393 hemşire araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veriler, hemşirelerin tanıtıcı özellikler formu ve pulse oksimetre kullanımları konusunda bilgi ve davranışlarını değerlendirebilmek amacıyla literatür doğrultusunda geliştirilen anket formu ile toplanmıştır. Hemşirelerin, pulse oksimetre kullanımı ve pulse oksimetre ölçüm güvenirliğini etkileyen toplam 28 önermeye verdikleri cevaplar, 28 puan üzerinden değerlendirilmiş ve bilgi puan ortalamaları hesaplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzdelik hesaplama, ortalama ölçüleri, Mann Whitney U testi, ikili karşılaştırmalar için Kruskal Wallis ve Siegel Castellan testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre hemşirelerin“Pulse Oksimetre Bilgi Puanı”ortalamalarının X= 15.06±6.0 (min:0, mak:26) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as descriptively to evaluate the knowledge and attitudes of a university hospital nurses about the use of pulse oximetry. The population of the study consists all the nurses working in Ankara University Faculty of Medicine, İbni Sina Hospital. In the study, the sample selection was not applied, all the nurses in the population were included in the study (N=599), instead the 393 nurses who participated the research generated the sample of this study. In order to assess the knowledge and attitudes of nurses about the use of pulse oximetry, research data and nursing identifying characteristics were collected through a developed questionnaire according to the literature. The answers for 28 proposals by nurses, which effect pulse oximetry usage and pulse oximetry measurement reliability, were evaluated over 28 points and average scores have calculated. Opinions of three experts on the nursing branch and one expert on the branch of education measurement and assessment were taken for the content validity of the data collection form. Mann Whitney U tests has been used to evaluate the number and percentage calculations and also average dimensions while Kruskal-Wallis test and Siegel Castellan test was used for binary comparisons. According to the results ,“Pulse Oximeter Knowledge Rating”average of nurses is X=15.06 ± 6.0.