Tip-2 diyabetes mellitus' da kronik hastalık bakımı ve ilaç uyumunun değerlendirilmesi
Type-2 diabetes mellitus and evaluation of medication adherence in chronic disease care
- Tez No: 412588
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Diyabet bilinen en eski kronik hastalıklardan olup, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde başlıca morbidite ve mortalite nedenlerinden biridir. Bu artan morbidite ve mortalite düşünüldüğünde, birinci basamak sağlık sunumunda kronik hastalık bakımının önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. Bu nedenle, birinci basamakta kronik hastalıkların yönetimi için çeşitli modeller geliştirilmiştir. Özellikle birinci basamak sağlık hizmetleri için önerilen Kronik Bakım Modeli'nde, verilen sağlık hizmetinin hasta perspektifinden de değerlendirilmesi önemli bir yer tutmaktadır. Kronik hastalıkların uzun süreli tedavisinde yetersiz ilaç uyumu, dünya çapında çok büyük ve artmakta olan bir sorundur. Yetersiz ilaç uyumu, ilaçların sağlayabileceği faydanın elde edilememesinin en sık nedenidir. Biz bu çalışmada önemli kronik hastalıklardan biri olan Tip-2 Diyabetes Mellitus'lu hastalarda kronik hastalık bakımı ve ilaç uyumunu hasta perspektifinden değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine Ekim 2015 ile Kasım 2015 tarihleri arasında başvuran ve en az 6 aydır tip 2 diyabet tanısı ile medikal tedavi almakta olan 150 hasta dâhil edilmiştir. Dâhil edilen hastalara; sosyodemografik özellikler ile diyabet hastalığı ve ilaç kullanım durumu hakkında hazırlanan bir anket formu, Kronik Hastalık Bakımını Değerlendirme Ölçeği(Türkçe PACIC) ve Morisky-8 Maddeli İlaca Uyum Anketi uygulanmıştır. Çalışmamızda elde edilen veriler SPSS 20 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde student t testi, Ki kare testi, One Way Anova testi, Mann Withney-U testi, Pearson korelasyon analiz testi, Spearman korelasyon analiz testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Diabetes is one of the oldest chronic disease that causes major morbidity and mortality in developed and developing countries. When considering the increased risk of morbidity and mortality; it is seen that chronic disease care has an important role in health care delivery in primary care. Therefore, various models have been developed for the management of chronic diseases in primary care. Especially, according to Chronic Care Model that recommended for primary health care; evaluation from the patient perspective is an important part of the health care. Low medication adherence in long-term treatment of chronic diseases is a big and increasing problem worldwide. Also, it is the most common reason of not achieving the potential benefits of the drug. In our study, we aimed to assess chronic disease care and medication adherence from the patient perspective in patients with Type 2 Diabetes Mellitus. Material and Methods: A total of 150 patients with type 2 diabetes included to our study who were admitted to polyclinics of Ankara Atatürk Education and Research Hospital between in November 2015 and October 2015 and these patients were receiving medical treatment for at least 6 months. A survey designed to check the status and sociodemographic characteristics and drug use, Care for Chronic Disease Assessment Scale ( Turkish version of PACIC ) and Morisky Medication Adherence Scale(MMAS-8) was administered to the included patients. The data obtained from this study were analyzed using SPSS 20 software package. Student t test, chi-square test, One Way ANOVA test, Mann-Whitney U test, Pearson correlation analysis, Spearman correlation analysis was applied for evaluating the data.