Kulak arkası işitme cihazlarında kullanılan ince hortum ile standart #13 ses hortumlarında kalıp uygulamasına bağlı akustik değişimin odyolojik etkisi
Audiological effect of acoustic change due to the mold application of thin tube and standart #13 sound tube that are used in behind the ear heraing aids
- Tez No: 412621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE SEYRA ERBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İşitme cihazları, işitme kaybı olan bireylerin duyma seviyesini artırarak, çevre ile uyumunu düzenlemeyi hedefleyen aletlerdir. İşitme cihazı tarafından yükseltilen seslerin, bireyi rahatsız etmeden kaliteli ve doğala en yakın biçimde ulaştırılması oldukça önemlidir. İşitme kaybı yaşayan birçok birey işitme cihazının görüntüsünden dolayı cihazı kullanmaktan çekinmektedir. İşitme cihazı üreticileri işitme cihazının kozmetik yapısını hastaya cazip hale getirmek için farklı modellerde ve tiplerde işitme cihazı üretmektedir. Üreticilerin bu yenilikleri özellikle kulak arkası işitme cihazlarının boyutlarının küçülmesi ve sesi kulağa vermek için kullanılan ses bağlantı aparatlarının çok daha ince ve estetik görünüme sahip olmasını sağlamıştır. Böylece işitme cihazının görünürlükleri azalmış ve kullanıcılar tarafından daha fazla tercih edilmeye başlamıştır. Üreticiler tarafından kullanıma sunulan bu yeniliklerin akustik açıdan getirdiği farklılıklar nelerdir? Çalışmamızın amacı kulak arkası işitme cihazlarında kullandığımız standart #13 (1,93 mm iç çap) hortumlar ile ince (0,8 mm iç çap) ses hortumları arasında kalıp uygulaması bağlı akustik değişimin odyolojik açıdan farklılık oluşturup oluşturmadığını araştırmaktır. Çalışma grubu 14 (%63.6) erkek 8 (%36,4) kadın olmak üzere 22 işitme cihazı kullanan işitme kayıplı bireylerden oluşmaktadır. Katılımcıların yaşları 25 ile 78 yıl arasında olduğu belirlenmiş ve ortalama yaş 66 yıl olarak hesaplanmıştır. Bu hastaların cihaz kullanım süreleri ortalama 25 ay olarak hesaplanmıştır İşitme cihazlarının ayarları probe tübe ölçümleri doğrulanarak Real Ear Unaided Gain-(REUG) ve Real Insertion Gain-(REIG) hedef eğrilerini baz alarak, her iki ses hortumu için ayrı ayrı National Acoustics Laboratory-Non Lineer- (NAL-NL1) metodu kullanılarak yapılmıştır. Yapılan analizde, standart #13 tüplü cihaz uygulaması, ince tüplü cihaz uygulamasına göre 2000 Hz, 4000 Hz, ve 6000 Hz ölçümlerinde daha iyi performans göstermiştir. İnce tüplü cihazın daha iyi sonuç verdiği tek frekans seviyesi 500 Hz'dir. Hastaların hem sessiz ortamda, hem de gürültülü ortamda konuşmaları ayırt etme yüzdeleri karşılaştırılmıştır. Analiz sonuçları, standart #13 tüplü cihazın gürültüde konuşmayı ayırt etme skorlarının alternatifine göre istatistiki olarak anlamlı bir biçimde, daha iyi performans sergilediğini göstermektedir.(p0.05). Sonuç olarak, işitme cihazında ses iletimi kullanılan 1,93 mm iç çapa sahip standart #13 tüp ile 0,8 mm iç çapa sahip ince tüp karşılaştırılmasın da standart #13 tüpün gürültüde kelimeyi ayırt etme skorlarında ince tüpe göre anlamlı bir farklılık olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Hearing instruments are known as devices that target to organize adaptation with environment by increasing the hearing level. It is essential to deliver the sound that is increased by hearing aid in a high quality and natural way and not to disturb individual. A lot of individual with hearing loss hesitate to use a hearing aid due to its appearance Hearing aid firms produce hearing aids in different models and types to make the cosmetic structere of hearing aids more desirable. Those innovations of firms provided smaller behind the ear earing aids and thiner and more cosmetic appearance of sound connection equipments to deliver the sound into the ear. So that appearance of ering aids have been reduced and prefered more by users .What are the acoustical differences of these innovations provided by producers? Aim of our study is to examine whether acoustic change of standard #13 (1, 93 mm inner diameter) hoses and thin (0,8 mm inner diameter) sound hoses due to mold application create an audiological differance or not. Examine group consists of 22 ,14 (%63.6) males and 8 (%36,4) females, individuals with hearing loss and hearing aids. Age range of participants were defined between 25 and 78 ages and average age was measured as 66 . Aid use time of these patients were measured as 25 months, approximately. Assignments of hearing aids were carried out by confirming probe tube measurements, being on the basis of Real Ear Unaided Gain-(REUG) ve Real Insertion Gain-(REIG) target curves and using National Acoustics Laboratory-Non Lineer- (NAL-NL1) method, separately for both sound hoses. In analysis, standart #13 tube aid had better performance in the measurements of 2000 HZ, 4000 HZ, 6000 HZ compared to theaid with thin tube.Only frequency level that thin tube succeeded better performance is 500 HZ. Speech discrimination percentages of patients were compared both in silence and in noise. Analysis results showed that aid with standart #13 tube had statistically better performances in both silence and noise compared to the thin tube, (p0.05). Finally, in the comparision of standart #13 tube with 1,93 mm inner diameter and thin tube with 0,8 mm inner diameter that are used to deliver sound in hearing aid, standart #13 tube has a statistically significant differance speech in noise discrimination scores.