İşitme cihazlarında kulak kalıbı ve dom kullanımının işitme cihazı kazancına etkisi performans, kullanıcı memnuniyeti
Heari̇ng aid is an electronic device that helps individuals whohave hearing loss, to hear sounds around the environmentmuch better
- Tez No: 923649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İşitme cihazları, işitme kaybı yaşayan bireylerin çevredeki sesleri daha iyi duymalarına yardımcı olan elektronik cihazlardır. Kullanılan ek parçalar, cihazın performansını ve kullanıcı memnuniyetini doğrudan etkileyebilmektedir. Bu bağlamda, işitme cihazlarında ''kulak kalıbı'' ve ''dom'' gibi bileşenlerin kullanımı, işitme cihazı kazancını ve genel performansını arttırmada kritik bir role sahiptir. Kulak kalıbı ve dom kullanımının işitme cihazı kazancına etkisi üzerine yapılan çalışmalar, her iki yönteminde farklı işitme kaybı türleri ve derecelerine göre avantaj ve dezavantaj sunduğunu göstermektedir. Kalıp ve domların görevi sesleri amplifiye ederek işitme kaybını telafi etmeye çalışmak ve bireylerin günlük hayatta daha etkili iletişim kurmalarına olanak tanımaktadır. Amplifiye edilmiş bu ses, kulak arkası işitme cihazlarında kullanılan, kulak kalıbı yardımı ile dış kulak yoluna iletir ve işitme performansı güçlendirilir. Literatürde kulak kalıbı teknolojisiyle ilgili çalışmalarda amaç, işitme cihazı tarafından yükseltilmiş olan bu seslerin azami fayda sağlayacak şekilde kullanıcıya iletilmesidir. Diğer bir deyişle daha iyi duyurmaktır. Kulak kalıpları yumuşak (biopor) ve sert kulak kalıbı olmak üzere ikiye ayrılır. (Ataç, 2004, s. 393-402)Çalışma, işitme cihazlarının performansını, konforunu ve kullanıcı memnuniyetini artırmak amacıyla bu teknolojilerin kullanımının önemini vurgulamaktadır. Çalışma, kulak kalıbı ve dom teknolojisinin işitme cihazlarının akustik performansına, olan etkilerini anlamak için bir çerçeve sunmayı hedeflemektedir. Araştırmamızda gereç ve yöntem, denekler işitme kayıpları hafif dereceden, çok ileri dereceye kadar olan, sensörinöral tip işitme kaybı olan kullanıcı adaylarına yer verilmiştir. 35-65 yaş gurubu arasında olmak üzere 30 gönüllü ile yürütülen çalışma gönüllülerin mevcut işitme düzeyleri test edilmiştir. İşitme kayıplarına uygun cihaz modelleri ile işitme cihazı uygulaması yapılmıştır. Kullanıcıların ''kulak kalıbı'' ve ''dom'' uygulaması ile ayrı ayrı serbest alan eşikleri bulunmuştur. Veriler arasındaki ilişki bağımsız örneklem t testi ile değerlendirilmiştir. Yapılan bağımlı örneklem t-testi sonuçlarına göre, iki yöntem arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar ışığında kişiselleştirilebilen kulak kalıbı uygulamasının işitme kaybını örtmede ve İşitme eşiklerinin iyileşmesinde dom uygulamasına göre daha avantajlı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Used articulation components can directly influence the device's performance and client satisfaction. Within this context, the usage of“earmold”and“dome”like constituents in hearing aids, have a critical role in increment impact in hearing aid and general performance increase. The research conducted on dome usage and increment impact in hearing aids indicates that both modalities show advantages and disadvantages varying on different types and degrees of hearing loss.The research underlines the importance of the usage of these technologies in the performance, comfort, and client satisfaction of the hearing aids. The research aims to show a framework for understanding the effects of earmold and dome technology on acoustic performance. Material/Procedure: In the study that was conducted with 30 volunteers between the ages of 35-65, the current hearing levels of the volunteers were tested. A suitable prototype hearing aid implementation was made for hearing loss. Field-free thresholds of the clients were found individually with the implementation of“earmold”and“dome”. The correspondence between the data was evaluated with an independent cross-section T-Test. Findings: From the conducted analysis, the field-free threshold test scores (X±̅ Ss: 19,05±5,38) of hearing aid implementation with mold and the field-free threshold test scores (X±̅ Ss: 23,78±8,08) of hearing aid implementation with dome were cross-matched.