Kişiye özel sert ve yumuşak kulak kalıplı işitme cihazı kullanan hastaların memnuniyet düzeylerinin incelenmesi
Examination of satisfaction levels of patients using custom hard and soft ear molded hearing aids
  1. Tez No: 667160
  2. Yazar: MUHİTTİN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET İHSAN TATARAĞASI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın özeti; Doğada üretilen ses, işitme cihazı adı verilen protezlerde bulunan mikrofon yardımı ile toplanır ve toplanan bu ses enerjisi elektrik sinyallerine dönüştürülerek amplifikatör tarafından amplifiye edilir. Amplifiye edilen bu ses sinyal işlemci yardımı ile çeşitli değişimlere uğratılıp hoparlör kısmında tekrar ses enerjisine dönüştürülür. Amplifiye edilmiş bu ses, kulak arkası işitme cihazlarında kullanılan, kulak kalıbı yardımı ile dış kulak yoluna iletilir. Kulak kalıpları yumuşak (biopor) ve sert kulak kalıbı olmak üzere ikiye ayrılır. (Ataç, 2004, s. 393-402) İşitme cihazı tarafından değişime uğramış olan ses, kulak kalıpları ile kulağa iletilir. Sesin iletilmesinde kulak kalıbının çok önemli görevleri vardır. Kalıp üzerinde yapılacak değişiklikler sesin niteliğinde farklılıklar oluşturacaktır. (Byrne & Dillon, 1986, s. 257-265) Araştırmamızda gereç ve yöntem, denekler işitme kayıpları hafif dereceden, çok ileri dereceye kadar olan, sensörinöral tip ile mixt tip işitme kaybı olan 1 (Bir) aydan daha uzun süre sert ve yumuşak kulak kalıplı işitme cihazı kullanan hastalardan araştırmacı tarafından seçilmiştir. Bu araştırmada 18-80 yaş arası işitme kayıplı hastalardan oluşan 100 kişi kullanılmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarına göre sensörinöral tip işitme kayıplı hastalar ile mixt tip işitme kayıplı hastaların işitme dereceleri dikkate alınarak kişiye özel olarak yapılmış yumuşak kulak kalıplı işitme cihazı ve kişiye özel olarak yapılmış sert kulak kalıplı işitme cihazı kullanımında memnuniyet düzeyleri artacaktır. Deneklerin işitme değerlendirmeleri timpanometre ve klinik odyometre ile yapılmıştır. Deneklere uluslararası işitme cihazları değerlendirme envanterinin (IOI-HA [The International Outcome Inventory for Hearing Aids]) Türkçe versiyonu anketi yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı; İşitme kayıplı olgularda önemli bir yere sahip, kişiye özel sert ve yumuşak kulak kalıplı işitme cihazı kullanan hastaların memnuniyet düzeylerinin incelenmesidir. Anahtar Sözcükler İşitme Cihazları, Sert Kulak Kalıpları, Yumuşak Kulak Kalıpları
Özet (Çeviri)
Summary of this study; The sound produced in nature is collected with the help of a microphone in prostheses called hearing aids and this collected sound energy is transformed into electrical signals and amplified by the amplifier. This amplified sound is transformed into sound energy in the speaker part with the help of a signal processor. This amplified sound is transmitted to the external auditory canal with the help of an ear mold used in behind-the-ear hearing aids. Ear molds are divided into soft (biopor) and hard ear molds. (Ataç, 2004, s. 393-402) The sound changed by the hearing aid is transmitted to the ear with ear molds. The ear mold has very important functions in transmitting sound. Changes to be made on the pattern will create differences in the quality of the sound. (Byrne & Dillon, 1986, s. 257-265) In our study, the materials and methods were chosen by the researcher from patients with mild to severe hearing loss, with sensorineural type and mixed hearing loss, who used hard and soft ear molded hearing aids for more than 1 (one) month. In this study, 100 people from patients with hearing loss between the ages of 18-80 were used. According to the results of this article, satisfaction results will increase in patients with sensorineural type hearing loss and in patients with mixed type hearing loss, with a soft ear molded hearing aid specially made in the hearing aid and a custom made hard ear molded hearing aid. Hearing of the subjects was done with a tympanometer and a clinical audiometer. The Turkish version of the international hearing aid evaluation inventory (IOI-HA [The International Outcome Inventory for Hearing Aids]) was conducted with the subjects. The aim of this study is; It is to examine the satisfaction levels of patients who use personal hard and soft ear molded hearing aids, which have an important place in cases with hearing loss. Keywords Hearing Aids, Hard Ear Molds, Soft Ear Molds