Education in Aldous Huxley's novels: Brave new world ape and essence and Island
  1. Tez No: 41263
  2. Yazar: ECE ZEHİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDEN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
oz Demokrasi ve bireysel özgürlüğü savunan Aldous Huxley, eğitimi bu iki hedefe ulaşmak için bir araç olarak görmektedir. Ancak bu iki şart gerçekleştiğinde insanların potansiyellerini geliştirebileceklerine inanan Huxley'e göre bu olanağı sağlayabilecek demokrasi ve bireysel özgürlük ideallerine ulaşmada bazı problemler vardır.“Demokrasi düşmanları”olarak adlandırdığı; nüfus artışı, doğanın katledilişi, etik ve ahlaki değerlerin yozlaşması, ve insanın tüm bunlara kayıtsız kalışı ve kişiliğini kaybederek bir otomat hale gelişi gibi evrensel sorunların üstesinden gelmek için iyi bir eğitim sistemine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Huxley, insanları mutluluğa doğruya ve iyiliğe yöneltmede kullanılabilecek bir demokratik yöntem olarak eğitimin önemini belirtmektedir. Bu çalışmada incelediğimiz üç eserinde Aldous Leonard Huxley eğitimin insan hayatını nasıl ve ne yönde değiştirebileceğini ve hem kendi doğasını hem de evreni anlamasına yardım etmede nasıl bir rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aldous Huxley who supports democracy and individual freedom sees education as a means to reach at these two goals. He believes that only when these two conditions are maintained can there be a chance for people to develop to their potentialities. However according to him there are some forces which work against these two ideals. To cope with these universal problems, which he calls 'the enemies of democracy1 such as over-population, the destruction of nature, decline in ethical and moral values man's indifference to all these becoming an automata by losing his individuality, Huxley stresses the need for an efficient educational system pointing out the importance of it as a democratic procedure to be used in leading people to happiness, truth and goodness. In his three novels that we have discussed in this study, Aldous Leonard Huxley showshow and in what ways education can change man's life and what kind of role if can play to help people have an understanding of their own nature and of the universe.