The Disclosure of the protagonist in Pincher Martin
- Tez No: 41264
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDEN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Golding'ln üçüncü romanı olan Pincher Martin (1956) İngiliz Edebiyatında özel bir yer teşkil etmektedir. Bu romanın çok aranılan bir eser olmasının nedeni, Golding'ln kahramanının bilinç akışı içerisinde uyguladığı evrensel temanın işlenmesidir. Gerçekte, okuyucuya düşen görev fazla olduğundan dolayı, Pincher Martin, okuyucunun dikkatli ve dinamik olmasını gerektiren bir romandır. Diğer bir deyişle, Golding okuyucunun kahramanın her düşünce akışına tanık olmasına ortam hazırladığından dolayı, romanda nelerin olduğunu, onun yargılamasına fırsat vererek, kahraman hakkında hiçbir hazır bilgi vermez. Bu romanda insanın öz doğası üzerinde başarılı bir şekilde odaklanan Golding, kahramanın okuyucu tarafından okuma işlemi süresince tanınmasına olanak tanır. Böylelikle tez başlığından da anlaşıldığı gibi, bu çalışmanın amacı roman akışı içerisinde Pincher Martin olarak adlandırılan kahramanın kişiliğinin nasıl açığa çıktığını sunmaktır. Kahramanın kişiliğinin açığa çıkması iç monolog ve geriye dönüş gibi edebi teknikler ve semboller ile başarılmıştır. Bu başlığı çalışmanın çıkış noktası olarak ele alıp, Giriş bölümünün A kısmında, Golding'ln edebi mesleği hakkında kronolojik bir görünüş verildikten sonra, seçilmiş eleştirmenlerin değerlendirmeleri göz önüne alınarak temasal bir senteze varılmıştır. Bu sentez sayesinde okuyucu sadece Golding'ln edebi mesleği hakkında bir çerçeve elde etmekle kalmaz, aynı zamanda Golding'ln romanlarını yazarken neyi göz önünde bulundurduğunu anlar. B kısmında, romanın kronolojik bir görünüşü sunulduktan sonra romanın özellikle insanın öz doğası üzerindeki vurguyu kapsayan değişik yönlerini yansıtmak için temasal bir görünüş elde edilmiştir. Gelişmede, ölüm anında sonsuza kadar var olmak için hayal ürünü bir dünya yaratan Pincher Martin'in bu dünyada him fiziksel XIhem de ruhsal olarak acı çektiği açığa kavuşturulmuştur. A kısırımda, Pincher Martin'in fiziksel durumu ele alındı. B kısmında ruhsal durumu göz önünde bulunduruldu. Pincher Martin'in kişiliğinin açığa vurmasıyla, onun açgözlü, bencil ve kötü olduğu gösterilmiştir. Bu yüzden Golding Martin'in öz doğasını karanlık merkez olarak adlandırır. Sonuç bölümünde, Pincher Martin'in öz doğası hakkında yararlı bir bakış açısı elde edilmiştir. Pincher'in hayal ürünü dünyasının, geçmiş yaşamında olduğu gibi yine onun açgözlülüğünün bir sonucu olduğu belirtilmiştir. XII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Golding's third novel, Pincher Martin (1956) occupies a special place in English literature. What makes this novel popular is the universal theme that Golding employs within the stream of the protagonist's consciousness. Indeed it is a novel that makes the reader alert since there is much to do on the part of the reader. In other words, Golding does not give cut and dried information about the protagonist, but lets the readers judge what happens in the novel as they witness every flow of the protagonist's thoughts. Golding, who successfully focuses on man's essential nature in this novel, allows the protagonist to become known by the reader, as the process of reading continues. Therefore as the title of this thesis indicates, the aim of this study is to present how the protagonist, Pincher Martin, is disclosed throughout the novel. Here the disclosure of the protagonist is achieved by means of certain literary techniques and symbols. Taking this title as the starting point of the study, in part A of the Introduction, after a chronological perspective of Golding's literary career has been given, a thematic synthesis is made by taking into consideration the evaluations of selected critics. By means of this synthesis the reader not only gets a general picture of Golding's literary career but also senses what really matters for Golding in writing his novels. In part B, after a chronological perspective of the novel has been presented a thematic perspective of Pincher Martin is made to reflect different aspects of this novel including especially the focus on man's essential nature. In the development first it is made clear that the protagonist Pincher Martin who creates an imaginary world to survive for eternity at the moment of death, suffers both physically and also spiritually IXthroughout his illusory struggle. In part A, the physical state of Pincher Martin is handled. It is pointed out how Martin becomes helpless and deformed against the severity of nature during his physical sufferance. In part B the psychological state of Pincher Martin is taken into consideration. Through the diclosure of Pincher Martin it is shown that he is not only greedy and egocentric, but also evil. He is such an egocentric man that he denies even God at the moment of his death, letting his ego act out fiercely, that's why Golding describes Martin's ego as the dark centre which reflects selfishness, greed and evil in his nature. In this chapter, the disclosure of Pincher Martin is achieved through the use of symbols and literary techniques such as flashbacks and internal or interior monologues. In the Conclusion, a useful perspective is reached about the essential nature of Pincher Martin. It is also made clear that his illusory world is again the result of his greed as in his past life. X