İmalat sanayiinde deney tasarımı tekniklerinin kullanılması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 41262
  2. Yazar: HASAN EDEBALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT ŞENYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Rekabet koşullarında kalite arttırma ve maliyeti azaltma zorunluluğu, daha etkin kalite kontrol yöntemleri geliştirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu alandaki son çalışmalardan biri Genichi Taguchi'nin off-line kalite kontrol sistemi uygulamalarına getirdiği yeni yaklaşımdır. Bu çalışma, Taguchi^nin istatistiksel deney tasarım yöntemlerinin, imalat sanayiine uygulanmasını içerir. Bu çalışmada öncelikle Taguchi yöntemleri tanıtılmakta, özellikle gürültü faktörlerinin etkisini minimum yapan parametre değerlerinin saptanması için, istatistiksel tasarlanmış deneylerin kullanımı üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY More efficient Quality Control Methods must be improved where as minimizing cost and rising quality level is required in a highly competitive market. One of the latest study in this area is the newest approach of Genichi Taguchi on off-line Quality Control Systems. This paper includes industrial application based on Taguchi" s experimental design methodology. In this study, Methodology of Taguchi is discussed and especially pointing on the application of statistically designed experiment which is aiming to detect the parameters that minimize the affect of noise factor.