Orta kulak patolojisi sonrası cerrahi uygulanan hastalarda preoperatif temporal kemik BT bulguları ile perioperatif bulguların karşılaştırılması
Comparison of preoperative temporal bone CT findings with the perioperative findings i̇n patients undergoing surgery due to middle ear pathologies
  1. Tez No: 412634
  2. Yazar: GÜLAY MADAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OZAN TURAMANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmamızın amacı KOM hastalarında canalis facialis, canalis semisircularis lateralis ve dural plate yapılarındaki anatomik varyasyonlarının cerrahi öncesi 160 kesitli BT bulgularının, perioperatif gözleme dayalı bulgularla karşılaştırılarak tanısal güvenirlik düzeyinin araştırmaktır. Bu amaçla Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalına orta kulak patolojisi ile başvuran yaş ortalaması 42(±15,55) olan 55 hasta dahil edildi. Hastaların preoperatif temporal kemik görüntüleri Toshiba Aquilion One ( Tosiba Medial System, Oktavana, Japan) tomografi cihazı ile elde edildi. Çalışmamızda kullanılan 160 kesitli BT'nin Fasial Sinir Kanalı dehisansını tespit etmede Sensitivite %52, Spesifite %88, Pozitif Prediktif Değer %73, Negatif Prediktif Değer %75 olarak, Timpanik Segmenttindeki dehisansı tespit etmede Sensitivite %50, Spesifite %89, Pozitif Prediktif Değer %71, Negatif Prediktif Değer %76 olarak, Lateral Semisirküler Kanaldaki dehisansı tespit etmede Sensitivite %71, Spesifite %96, Pozitif Prediktif Değer %71, Negatif Prediktif Değer %96 olarak ve Dural Plate defekti varlığını tespit etmede Sensitivite %100, Spesifite %96, Pozitif Prediktif Değer %50, Negatif Prediktif Değer %100 olarak bulunmuştur. YÇBT'nin Fasial sinir kanalındaki dehisans varlığının tespitinde orta düzeyde, Timpanik Segmentte dehisans varlığının tespitinde orta düzeyde cerrahi ile uyumlu olduğu görüldü. YÇBT'nin LSSK daki dehisans varlığının tespitinde ve Dural Plate'deki defekt varlığının tespitinde cerrahi ile iyi düzeyde uyumlu olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the diagnostic confidence level of the presurgical 160-slice CT findings compared with perioperative observational findings about anatomic variations in the structure of the facial canal, lateral semicircular canal and dural plate. 55 patients admitting with middle ear pathology to Afyon Kocatepe University Department of Otolaryngology were included in the study and the mean age was 42(±15,55) . Preoperative images of the temporal bone of the patient was obtained by tomography Toshiba Aquilion One (Toshiba Medial System, Oktavana, Japan). In determining of the facial nerve canal dehiscence sensitivity 52%, specificity 88%, positive predictive value 73%, negative predictive value 75%, in determining of the dehiscence in the tympanic segment sensitivity 50%, specificity 89%, positive predictive value 71%, negative predictive value 76%, in determining of the lateral semicircular canal dehiscence sensitivity 71%, specificity 96%, positive predictive value 71%, negative predictive value 96% and to detecting the presence of dural plate defect Sensitivity 100%, specificity 96%, positive predictive value 50%, negative predictive value of 100% were found. In determining the presence of dehiscence of the facial nerve canal and the tympanic segment by HRCT were observed moderate compatible with surgery. In determining the lateral semicircular canal dehiscence and the presence of defect of the dural plate were observed a good level compatible with surgery.