Cerrahi hemşirelerin mesleki profesyonellik ve örgütsel vatandaşlık davranışları
Professionalism and organizational citizenship behavior of professional nurses surgery
- Tez No: 412633
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAKİZE ÖZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Cerrahi Hemşirelerin Mesleki Profesyonellik Ve Örgütsel Vatandaşlık Davranışları Bu çalışma, cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin profesyonel değerleriyle, ÖVD arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır.Literatürde hemşirelerin profesyonellik özelliklerinin araştırıldığı, ancak bu özelliklerin örgüte olan yararı hususunda yapılmış yeterli çalışmaya rastlanılmamıştır. Konunun sağlık kurumları açısından öneminin bulunması ve bu kurumlarda profesyonellik ile ÖVD'nin birlikte değerlendirilmesine yönelik bir çalışmaya rastlanılmamış olması bu konunun ele alınmasında etkili olan husustur. Çalışma, Afyonkarahisar ilinde bulunan bir üniversite ve iki devlet hastanesinin cerrahi kliniklerinde yapılmıştır. Örneklemini, bu kurumlarda çalışan ve çalışmaya katılmayı gönüllü kabul eden 145 hemşire oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak 19 soruluk bir anket formu, 36 sorudan oluşan Hemşirelerin Profesyonel Değerler Ölçeği (HPDÖ) ve 24 soruluk ÖVD Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları ile elde edilen veriler, bilgisayar ortamına aktarılarak“SPSS”istatistik paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde, frekans ve yüzde dağılımı, aritmetik ortalama, Varyans analizi(ANOVA), t test, Pearson korelasyon analizi ve regresyon modeli k Hemşirelerin PDÖ'ye verdikleri puanların ortalaması 3.857±0.585 ve ÖVD'ye verdikleri puan ortalaması ise 3.451±0.581olarak belirlenmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonucunda PDÖ ve ÖVD alt boyutları arasındaki ilişkiyi gösteren katsayıların r=0.250 ve r =0.445 arasında değiştiği saptanmıştır. Hemşirelerin PDÖ tüm alt boyut puanları ile ÖVD'nin toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Yine hemşirelerin PDÖ ile ÖVD toplam puanları arasında da anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir (
Özet (Çeviri)
Professionalism and Organizational Citizenship Behavior of Professional Nurses Surgery Objective: This research was planned as a descriptive study in order to determine the relationship between the professional values and organizational citizenship behavior (OCB) of nurses working in surgical clinics. The literature includes studies that investigate the professional qualities of nurses; however, there is a lack of studies examining the benefits of these qualities to the organization. Another factor that has been effective in addressing this issue is the lack of studies assessing both professionalism and OCB in healthcare institutions despite its significance for these institutions. Methods: The study was conducted at the surgery clinics of a university and two state hospitals in the province of Afyonkarahisar. The sample consisted of 145 nurses working in these institutions and volunteers who agreed to participate in the study. A 19-item questionnaire, the Nurses Professional Values Scale (NPVS) consisting of 36 items and the OCB Scale consisting of 24 items were used as data collection tools. The data obtained in this study by means of data collection tools were transferred to a computer and analyzed using“SPSS”statistical software package. In data analysis, frequency and percentage distribution, arithmetic mean, variance analysis (ANOVA), t-test, Pearson correlation analysis and regression model were used. For the interpretation of results, a significance level of 0.05 was taken as criterion. Results: The mean score on the NPVS was found to be 3.857 ± 0.585 and the mean score on the OVD was found to be 3.451 ± 0.581. As a result of the correlation analysis conducted, it was determined that the coefficients indicating the relationship between PVS and OCB subscales varied between r = 0.250 and r = 0.445. It was found that there was a statistically significant relationship between the total subscale scores on PVS and the total scores of OCB.