Elit kata ve kumite sporcularının reaksiyon zamanı, denge, vücut yağ yüzdesi ve bazı fiziksel özelliklerinin karşılaştırılması
The comparisson of the body fat percentages, reaction times, balances, and some physical features of elite kata and kumite athletes
- Tez No: 412657
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR AKKOYUNLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı 18-25 yaş arasında elit düzeyde karate branşında müsabakalara katılan, kata ve kumite sporcularının antrenman yaşları, reaksiyon zamanları, dengeleri ve bazı fiziksel özelliklerini (esneklik, uzunluk, vücut yağ yüzdesi) karşılaştırmaktır. Bu araştırmada, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılan, düzenli olarak haftanın üç günü antrenman yapan milli takım düzeyinde 18-25 yaş arası kata ve kumite sporcuları, çalışma evreni olarak belirlendi. Araştırmanın örneklemini ise Ankara ilinde düzenli olarak haftanın üç günü antrenman yapan milli takım düzeyinde 18-25 yaş arası kata (n:24) kumite (45) olmak üzere 69 gönüllü sporcu oluşturmuştur. Deneklere ait genel özelliklerin (antrenman yaşı, yaş, boy, kilo) yanında; esneklik (uzan eriş) denge (flamingo denge testi), reaksiyon zamanları (işitsel ve görsel), uzunluk ölçümleri (boy, büst, toplam kol, kulaç, el, toplam alt extremite uzunluğu) , vücut yağ yüzdesi (triceps, biceps, göğüs, scapula, iliak, abdomen, uyluk) ölçümleri alındı. Vücut Yağ Yüzdelerini (VYY) hesaplamada Zorba formülü uygulandı. Tez yazımında Windows Microsoft Word programı, verilerin düzenlenmesi ve oluşturulmasında MS Excel tablolama paket programı, tabloların yeniden düzenlenmesi için Corel Draw X5, verilerin değerlendirilmesi ve istatistik testlerin yapılmasında ise SPSS for Windows (SPSS 16,0) istatistik paket programı kullanılmıştır. İstatistiki yöntem olarak, SPSS programında elde edilen verilere öncelikli olarak K-S normallik testi uygulandı. Normallik analizinden sonra verilere ölçülen özellik derecelerine göre homojenlik testi uygulandı. Homojenlik testinden sonra ölçümler arasında önemli bir fark olup olmadığını belirlemek için α=0.05 anlamlılık düzeyinde Bağımsız Gruplarda T-Testi (İndependent T-Test) uygulandı. Bu çalışmada yapılan istatistiki testler sonucunda; kata ve kumite sporcularının, sağ ve sol el işitsel, sağ ve sol el görsel reaksiyon zamanları (p>0.05), sağ ve sol ayak dengeleri (p>0.05), esneklikleri (p>0.05), vücut yağ yüzdeleri (p>0.05), uzunluk ölçümlerinden, büst uzunluğu, kol uzunluğu, el uzunluğu, kulaç uzunluğu (p>0.05), arasında ki farkın istatiksel olarak anlamlı olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, is comparising the training ages, reaction times, balance and some physical features (flexibility, length, body fat percentage) of the athletes who took part in elite grade karate competitions between 18 and 25 year-old kata and kumite athletes. In this study, between 18-25 years old national grade kata and kumite athletes who trains at least three days in a week and who has taken part in national and international competitions determined as study universe. In Ankara city, national grade athletes between 18-25 years old who trains regularly three days a week (n:24) for kata and (45) for kumite are taken as samples of the study. Beside the general features of the experimentals (training age, age, length, weight), flexibility (reach out and achieve), balance (flamingo balance test),reaction times (auditory and visual), length measurements (length, upper extremity, total of arms, arm spans, hand, total lower extremity), body fat percentage (triceps, biceps, chest, scapula, iliak, abdomen, thigh) measurements, were taken and Zorba formula was used to calculate the body fat percentage. Microsoft Office Word program was used for writing, MS Excel tabulation program was used for reorganizing the datas. Corel Draw X5 is used for rating the evaluations and SPSS Windows(16,0) is used for doing statistic tests. As the statistic formula, primarily, K-S normality test is applied to the datas claimed from SPSS program. After that analyze, homogeneity test was applied to the datas for the measurement degrees. After the homogeneity test, to determine if there are important differences between the measurements, the T-test was applied on the Independent Groups with the level of significance α=0.05. The statistic tests shows that there are no reasonable differences between kata and kumite athlete's right and left hand auditory reaction times, right and left hand visual reaction times (p>0.05),right and left foot balances (p>0.05), their flexibilities (p>0.05), body fat percentages (p>0.05), from the length measurements; the upper extremity, arm span and hand lenghts. (p>0.05).