Türk Ceza Hukuku reformu bağlamında bilirkişilik
Expert witnesses in regards with Turkish Criminal Law reform
  1. Tez No: 412683
  2. Yazar: ÖZLEM DİNÇTÜRK ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
“Türk Ceza Hukuku Reformu Bağlamında Bilirkişilik”başlığını taşıyan tez çalışmamızın amacı, ceza ve ceza muhakemesi kanunları akabinde bilirkişilik kurumu ile ilgili getirilmiş olan yeniliklerin uygulamaya ne kadar yansımış olduğunun ortaya çıkarılmasıdır. Bunun için bizatihi uygulayıcılarla (hakim, avukat ve bilirkişiler) ayrı ayrı anketler yapılmış; ayrıca seçilen 1 adet ağor ceza, 1 adet asliye ceza ve 1 adet sulh ceza mahkemesinin 2005 yılı sonrası (2009-2010 yıllları) kararlı dosyaları incelenmiştir. Genel Bilgiler kapsamında, literatür taraması yapılarak konular anlatılmış, aynı zamanda Yargıtay kararlarından, yabancı kaynaklardan, AİHM kararlarından ve de bazı yabancı mahkeme kararlarından da faydalanılmıştır. Her konudaki sıkıntılı ve eksik noktalar, bu noktalarda sunulan görüşler belirtilmeye çalışılmış; bazı konularda da kişisel çözüm önerileri özellikle ortaya koyulmuştur. Anket çalışmaları kapsamında, elde edilen sonuçlar grafikler ve yanlarında tabloları ile verilmeye çalışılmıştır. Dosya incelemeleri kapsamında da seçilen 3 mahkemenin 2009 ve 2010 yıllarına ait ancak inceleme esansında yerinde bulunan, kararlı dosyaları, belli bir dosya inceleme formuna incelemeye tabi tutularak elde edilen veriler bu sefer sadece tablolar halinde sunulmuştur. Neticeten her iki çalışmadan elde edilen rakamlar birbiriyle kıyas edilerek belli sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Genel Bilgiler, anket verileri ve dosya incelemeleri sonucunda elde edilmiş olan bulgular da birlikte ele alınmıştır. Sonuç itibariyle yapılan çalışma bilirkişilik kurumu ile ilgili sorunları ortaya koymaktadır. Üstelik anket çalışmaları neticesinde spesifik olarak bu sorunlar karşısında tarafların objektif olamadıkları da anlaşılmıştır. Zira anket çalışmaları neticesinde elde edilmiş olan verilerle dosya incelemeleri neticesinde elde edilmiş olan veriler bazı sorularda birbiri ile uyuşmamaktadır. Buna karşın özellikle hakim ve bilirkişi anketlerinde yine bazı sorulara açıklayıcı ya da ilave bilgiler eklenerek yardımcı olunmaya çalışıldığı da olmuştur. Bu ilave ve açıklayıcı bilgiler de değerlendirilerek ortaya çıkarılmış olan sorunlar için çözüm önerileri getirilmiş bunlar“Önerilerimiz”adı altında tek tek sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of our thesis study titled“Expert Witnesses in the Context of Turkish Criminal Law Reform”is to enlighten the scope of to what extent did the reforms on expertise in Criminal Code and Criminal Procedure Code implemented in practice. For this purpose, separate surveys conducted practitioners (judges, lawyers and experts); in addition to this, post-2005 (2009-2010) files of one high criminal court, one penal court of first instance and one criminal court of peace has been thoroughly researched. Within the scope of In the overview, the literature is reviewed and the considerations has been described; also the Supreme Court decisions, foreign sources, the decisions of the ECHR and certain foreign court decisions were referenced. Each and every problematic and incomplete point is stated and proper solutions are specifically outlined in some respects. The results obtained within the scope of surveys have been submitted with the charts and side tables. The data obtained from examinations of the three selected courts' decided files (2009-2010) is subjected to a particular research form, and the results are presented in tables. The figures obtained from both studies were compared and certain results are reached. Overview, survey data and findings which have been obtained from file analysis are also been addressed together. As a result, the study reveals the problems relating to expertise in criminal proceedings. Moreover, it is understood as a result of the survey that the parties are unable stay objective in the face of these problems. In fact, data that is obtained from the survey and the data that is obtained from the examination of court files do not match with each other, in the same questions. However, in some questions of the surveys for judges and expert witnesses, some descriptive or additional information are added. With the evaluation of these additional and descriptive information, solutions are offered for the problems that are revealed and are individually listed under the title of“Our Recommendations.”