5237 sayılı Türk Ceza Kanunu bağlamında ihaleye fesat karıştırma suçu
Big rigging crime within the context of Turkish Criminal Code no: 5237
- Tez No: 710820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İhaleye fesat karıştırma suçunun kanuni dayanağı 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 235. maddesinde yer almaktadır. Kanun sistematiğinde suç,“Özel Hükümler”başlıklı ikinci kitabın,“Topluma Karşı Suçlar”başlığı altında üçüncü kısmın,“Ekonomi Sanayi ve Ticarete İlişkin Suçlar”başlıklı dokuzuncu bölümünde düzenleme altına alınmıştır. 5237 sayılı Kanunda suç ilga edilen 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'ndaki düzenleme dağınıklığa son verilerek bir kanun maddesi ile düzenlenmiştir. Öte yandan 235. madde, kamuoyunda dördüncü yargı paketi olarak adlandırılan 6459 sayılı Kanun'un 12. maddesi ile de değiştirilmiştir. Çalışmamızda ihaleye fesat karıştırma suçu, mevcut değişiklikleri de kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Bu kapsamda ihale ve ihalenin ilgili kavramları suçun ana konusunu oluşturması sebebiyle açıklanmış olup, ihale hakkında temel bilgiler ihale hukukunun uzmanlık gerektirmesi sebebiyle değinilmiştir. İnceleyecek olduğumuz suç ile ilgili düzenlemeler detaylı bir şekilde irdelenmiş; bu kapsamda öğretideki fikirlerden ve yerleşik Yargıtay içtihatlarından yararlanılarak hem teorik hem de pratik açıdan bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tender fraud crime is regulated in Article 235 of the Turkish Panel Code (TPC) No. 5237. Crime in law systematics is included in the ninth part titled“Offences Against the Economy, Industry and Trade”which is under the third chapter named“Offences Against the Public”of the second volume named“Special Provisions”. The disorganization in the previous penal code, the Turkish Panel Code No. 765, was ended; and the crime has been regulated under a single article of law and as alternative moving action in the Law No. 5237. In addition, Article 235 of the aforementioned law has been amended with article 12 of Law no. 6459, also known as the Fourth Judicial Reform Package in public. This study covers the tender fraud crime based on latest amendments in TCC. As tender is the main subject matter of the crime, tender and related concepts has been explained in this study. Due to the fact that the tender requires expertise, basic information on tenders has also been covered. The legislation about tender fraud crime has been examind in detail and the evaluation was carried out both theoretically and practically by making use of the views in the doctrine and Supreme Court of Appeals decisions.