Doksorubisin ile oluşturulan deneysel böbrek hasarında oksolamin'in etkilerinin incelenmesi
The investigation of effects of oxolamine on doxorubicin induced experimental renal damage
- Tez No: 412687
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE AYGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Doksorubisin, antrasiklin türevi, antineoplastik bir ajandır. Klinik etkinliğini doza bağlı toksik yan etkileri sınırlandırır. Kalp, böbrek ve karaciğerde toksik yan etkileri görülmektedir. Oksolamin, antitusif bir ajandır. Oksolamin ayrıca analjezik, antiinflamatuar, lokal anestezik ve antispazmodik özelliklere sahiptir. Bu çalışmada doksorubisin ile oluşturulan böbrek hasarına karşı oksalaminin etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmada 24 yetişkin erkek Wistar albino cinsi rat kullanıldı. Grup I (Kontrol, n=6), Grup II (Doksorubisin, n=6), Grup III (Doksorubisin+oksolamin, n=6), Grup IV (Oksolamin, n=6) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Doksorubisin grubuna tek doz doksorubisin 15 mg/kg i.p. olarak verildi. Doksorubisin+oksolamin grubuna tek doz doksorubisin 15 mg/kg i.p ve daha sonra 7 gün süresince oksolamin 50 mg/kg/gün i.p. olarak verildi. Oksolamin grubuna ise deney süresince oksolamin 50 mg/kg/gün i.p. olarak verildi. İlaçların uygulanmasını takiben ratlardan alınan böbrek kesitleri % 10'luk nötral tamponlanmış formalinde tespit edildi. Alınan doku örnekleri hematoksilen-eozin (H&E) ile boyandıktan sonra ışık mikroskobu altında incelendi. TUNEL boyama ile apoptoz değerlendirildi. Spektrofotometrik yöntemle MDA düzeyleri değerlendirildi. ASIC3, MMP-2, MMP-9 immünreaktivitesi için immünohistokimyasal boyama yapılıp renal doku örnekleri ışık mikroskopi altında incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INVESTIGATION OF EFFECTS OF OXOLAMINE ON DOXORUBICIN INDUCED EXPERIMENTAL RENAL DAMAGE Doxorubicin is an anthracycline derivative and is antineoplastic agents. Clinical effectiveness is restricted due to dose-limiting toxic side effects. Toxic side effects is seen in cardiac, renal and liver. Oxolamine is a antitussive agent. Oxolamine also possesses analgesic, antiinflammatory, local anaesthetic and antispasmodic properties. The aim of present study was to investigate the effects of oxolamine in doxorubicine induced kidney injury. Twentyfour adult, male Wistar albino rats were used and were divided into four groups: I, control (n=6); II, doxorubicin (n=6); III, doxorubicine+oxolamine, (n=6); IV, oxolamine (n=6). In the doxorubicin group; the animals were treated with single dose 15 mg/kg/i.p. doxorubicin. In the doxorubicin+oxolamine group; the animals were treated with single dose 15 mg/kg/i.p. doxorubicin and also during experiment rats are treated oxolamine 50 mg/kg/i.p. dose per day total 7 day. In the oxolamine group were treated with oxolamine 50 mg/kg/i.p. dose per day during experiment. After administration of the drugs, the rats were decapitated and their kidneys were removed and fixed in 10% neutral buffered formalin. Tissue samples were stained with H&E (Hematoxylin-Eosin) and histological examined with light microscopy. Apoptosis was evaluated with TUNEL staining. MDA levels were evaluated with spectrophotometric method. Immunohistochemical stain is done for ASIC3, MMP-2, MMP-9 and investigate by light microscopy.